چگونگی تغییر رابط های مجاز شناسه کاربری NIC

 

در صورتی که تمایل به ثبت دامنه IR. دارید ابتدا لازم است شناسه کاربری یا همان نیک هندل (Nic Handle) اختصاصی خود را در وب سایت ایرنیک ایجاد نمایید. در صورتی که تاکنون شناسه کاربری خود را در NIC ایجاد نکرده اید، کافی است سری به مقاله تصویری آموزش ایجاد شناسه کاربری دامنه IR. بزنید تا روند ایجاد شناسه کاربری را به صورت مستقیم و با توضیحات کامل به شما آموزش دهیم. حال با فرض اینکه شما شناسه کاربری خود را قبلا ایجاد کرده اید و در حال حاضر تمایل به ثبت دامین IR خود را دارید اما از شما خواسته شده است تا رابط های مجازی شناسه کاربری ایرنیک خود را تغییر دهید، با ما همراه باشید تا در ادامه شما را برای این موضوع راهنمایی کنیم:

 

رابط های مجاز شناسه کاربری نیک چیست؟

احتمالا برای شما سوالی ایجاد شده است که رابط های مجاز شناسه کاربری ایرنیک چیست و چرا لازم است تغییرات رابطه های مجاز را انجام دهیم؟ در پاسخ بایستی توضیح دهیم که سازوکار ایرنیک برای مدیریت کردن دامنه ها و ایجاد دسترسی ها به چه صورت است؟ همانطور که میدانید، هر دامنه ای برای ثبت به چند رابط یا کانتکت (Contact) احتیاج دارد، صاحب امتیاز، رابط اداری، رابط فنی و رابط مالی رابط هایی هستند که شما می توانید به آنها دسترسی هایی ارایه کنید تا مدیریت هر چه بهتر دامین های خود را انجام دهید. در واقع شما به عنوان صاحب امتیاز دامنه، مالک دامنه تلقی خواهید شد اما برای مدیریت دامنه میتوانید بخش های مدیریتی دامنه خود را به افراد دیگری ارجاع دهید.

 

نکته: هیچ گاه صاحب امتیاز دامنه خود را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید چرا که این موضوع میتواند منجر به از دست رفتن دامنه شما شود!

 

با توضیح رابط ها، به این بخش می پردازیم که دسترسی به تنظیم رابط ها به چه منظوری ایجاد شده است؟ در واقع ایرنیک سازوکار خاصی را برای مدیریت هرچه بهتر شناسه های کاربری در نظر گرفته است که همین موضوع میتواند در برخی موارد منحصربفرد و کمی پیچیده باشد! رابط های مجاز شناسه های کاربری در ایرنیک در واقع این امکان را به شما خواهد داد تا دسترسی افراد دیگر برای قراردادن شناسه کاربری شما در رابط های دامنه های دیگر را مدیریت نمایید. به بیان ساده تر، شما می توانید تنها به افراد مشخصی دسترسی دهید تا شما را به عنوان رابط دامنه های دیگران (دامنه هایی که شما مالک آن ها نیستید) قرار دهند. در نتیجه با تنظیم صحیح این بخش می توانید از قرار دادن شناسه کاربری شما در رابط های دامنه های دیگران جلوگیری به عمل آید. حال ممکن است این سوال پیش آید که چرا لازم است این دسترسی را محدود کنیم؟ در پاسخ باید اشاره کنیم که هر رابط می تواند در نهایت مسئولیت های خاصی را برای شما ایجاد کند و در صورت ایجاد مسایل حقوقی، ممکن است با توجه به دسترسی هایی که دارید، دردسرها یا مسئولیت های قانونی را برای شما ایجاد کند!

 

نکته: در تنظیم رابط های مجاز شناسه کاربری خود دقت کافی را داشته باشید و دسترسی های خود را همواره به افراد معتبر و نمایندگان ایرنیک محدود کنید!

 

انواع دسترسی به رابط های مجاز شناسه کاربری ایرنیک:

حال با توجه به اینکه متوجه شدیم رابط های مجاز نیک هندل ما چیست، حال بایستی به انواع رابط های مجاز شناسه کاربری ایرنیک بپردازیم که در ادامه به تفکیک هر یک توضیحاتی ارایه خواهد شد:

همه: تمام شناسه های کاربری ایرنیک این امکان را دارند تا شما را به عنوان رابط دامین خود در بخش رابط های مشخص شده تنظیم نمایند.

خودم و …: در صورت انتخاب تکی این بخش، تنها شما قادر خواهید بود خودتان را به عنوان رابط های مجاز دامنه های IR تنظیم کنید.

خودم و شناسه های آشنا: با تنظیم شناسه های کاربری افراد معتبر و مطمین خود، این اجازه را غیر از خودتان به شناسه های کاربری مشخص شده خواهید تا آن ها نیز بتوانند شما را به عنوان رابط های دامنه های آی آر خود قرار دهند.

خودم و نمایندگان: شما این اجازه را غیر از خودتان به تمامی نمایندگان ایرنیک خواهید داد تا شما را به عنوان رابط های مجاز دامین های آی آر انتخاب نمایند.

 

نکات:

در صورتی که تمایل دارید دامنه های خود را از طریق IRPOWER یا دیگر نمایندگان ایرنیک به ثبت رسانید، لازم است خودم و نمایندگان را انتخاب نمایید. روش انتخاب این موضوع در ادامه ارایه شده است.

از ایجاد دسترسی به افراد غیر جدا خودداری فرمایید.

در صورتی که تمایل دارید دامنه های خود را مستقیما از ایرنیک به ثبت رسانید، تنها گزینه خودم و … را انتخاب نمایید.

 

در صورتی که برای اولین بار قصد ورود به شناسه کاربری نیک خود را دارید:

در این صورت لازم است نکات زیر را برای ایجاد تغییرات رابط های مجاز شناسه کاربری خود در نظر داشته باشید:

شناسه و گذرواژه ی خود را که از طرف ایرنیک به ایمیل شما ارسال شده است را پس از ورود به وب سایت ایرنیک، در کادر مربوطه وارد و بر روی ورود کلیک نمایید.

در صورتی که برای اولین بار است که وارد اکانت خود میشوید باید گذرواژه خود را تغییر دهید.

برای این منظور سوال امنیتی و گذرواژه جدید را وارد کرده و بر روی نشاندن گذرواژه کلیک کنید.

بعد از تغییر گذرواژه وارد صفحه اصلی اکانت خود شوید.

 

هم اکنون شما می توانید از طریق راهنمای زیر نسبت به اعمال رابط های مجازی شناسه کاربری نیک، اقدام کنید.

۱- مطابق با راهنمای نحوه ورود به پنل NIC به سامانه وارد شوید.

۲- از منو بالای صفحه، شناسه و سپس گزینه مشخصه های شناسه را انتخاب کنید.

تغییر رابط های مجاز شناسه کاربری نیک

۳- در بخش مشخصه های شناسه واقع در سمت راست صفحه، گزینه مدیریت رابطه های مجاز را برگزینید.

تغییر رابط های مجاز شناسه کاربری نیک

 

۴- مطابق با شکل زیر لازم است تمامی موارد را بر روی گزینه های “خودم” و “نمایندگان” قرار دهید. با این اقدام، قادر خواهید بود از طریق ناحیه کاربری خود در IRPOWER اقدام به مدیریت دامنه های ملی خود نمایید.

 

تغییر رابط های مجاز شناسه کاربری نیک

نکات مهم در تغییر رابط مجاز شناسه کاربری:

۱) با انتخاب گزینه خودم و نمایندگان در بخش صاحب امتیاز، شما می توانید از طریق پنل مدیریت خود در IRPOWER کلیه امورات مدیریتی را به راحتی انجام دهید.

۲) در صورتی که تمایل دارید دامنه های خود را از طریق IRPOWER یا دیگر نمایندگان ایرنیک به ثبت رسانید، لازم است خودم و نمایندگان را انتخاب نمایید. پس از این کار میتوانید به راحتی درخواست مدیریت دامنه های خود را به ما ارسال نمایید تا دیگر برای مدیریت دامنه های خود نیازی به ورود به شناسه کاربری ایرنیک خود نداشته باشید.

۳) از ایجاد دسترسی به افراد غیر جدا خودداری فرمایید.

۴) در صورتی که تمایل دارید دامنه های خود را مستقیما از ایرنیک به ثبت رسانید، تنها گزینه خودم و … را انتخاب نمایید.

 

در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهامی کافی است با ما در ارتباط باشید.

 

۳/۵ - (۹۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)


 1. حاتمی
  حاتمی
  دی ۴, ۱۴۰۱ در ۵:۳۵ ب٫ظ

  سلام و عرض ادب.کاربر قبلی سایت ایرنیک را با رمزوکاربری خودش ثبت کرده و کاربر جدید برای تغییرات اجازه دسترسی ندارد.چطور می توان مشکل را حل نمود؟

  پاسخ
  • Ali Shamsabadi
   Ali Shamsabadi
   دی ۵, ۱۴۰۱ در ۱:۴۹ ب٫ظ

   با سلام و وقت بخیر

   هر شخص تنها با مشخصات خودش امکان ورود به پنل ایرنیک خود را دارد و شما نمی توانید با مشخصات فرد دیگری وارد پنل کاربری ایرنیک او شوید.
   در صورتی که مشخصات ورود به ناحیه کاربری ایرنیک خود را در اختیار ندارید، میتوانید طبق آموزش لینک زیر اقدام به بازیابی رمز عبور چنل خود نمایید.
   https://www.irpower.com/kb/change-irnic-password
   همچنین در صورتی که انتقال یک دامنه ir به پنل کاربر دیگری مد نظر شما می باشد، می توانید از طریق آموزش لینک زیر اقدام به انجام این انتقال نمایید.
   https://www.irpower.com/kb/move-domain-irnic-handle

   امیدوارم این توضیحات برای شما مفید واقع شود.
   موفق باشید.

   پاسخ