نحوه تنظیم نیم سرور (DNS) بر روی دامنه‌های ملی (IR)

 

همانطور که می دانید برای راه اندازی وب سایت خود نیاز به خرید هاست و ثبت دامنه دارید. جهت نمایش وب سایت پس از ورود نام دامین در مرورگر ها، لازم است دامنه شما به سرویس میزبانی وب خریداری شده متصل شود. در صورتی که خرید میزبانی وب خود را همزمان با ثبت دامنه در IRPOWER انجام داده باشید، سیستم به صورت خودکار مراحل اتصال هاست و دامین (تنظیم نیم سرورهای سرور مورد نظر) را انجام خواهد داد. حال در صورتی که سرویس میزبانی وب خود را قبلا تهیه کرده باشید یا تمایل به استفاده از سرویس های Addon Domain یا Park Domain هستید یا به دلایل دیگر نیاز دارید نیم سرور های دامنه خود را تغییر دهید، لازم است به صورت دستی DNS مورد نظر خود را بر روی دامنه خود تنظیم کنید.

در صورتی که از دامنه های ملی (دامنه با پسوند IR) استفاده می کنید، به دو روش زیر می توانید نیم سرورهای دامین خود را تغییر دهید:

۱) تغییر نام سرور از طریق مدیریت دامنه های ناحیه کاربری IRPOWER

۲) تغییر نام سرور از طریق شناسه کاربری خود در وب سایت ایرنیک

 

با توجه به اینکه نحوه ایجاد تغییرات را قبلا از طریق مقاله آموزشی مدیریت دامنه‌ها از طریق ناحیه کاربری توضیح داده ایم، در این مقاله سعی داریم تا مورد دوم را به صورت مفصل توضیح دهیم. برای تنظیم و یا ویرایش DNS های دامنه های ملی خود می توانید به روش زیر اقدام فرمایید:

 

  • نکته:‌ در نظر داشته باشید در صورتی که تمایل داشته باشید به شناسه کاربری خود در وب سایت ایرنیک دسترسی داشته باشید، لازم است ابتدا با استفاده از مقاله آموزشی نحوه دریافت کلمه عبور شناسه NIC.IR اقدامات لازم را انجام دهید.

 

۱) ابتدا با استفاده از مقاله آموزشی نحوه ورود به کنترل پنل نیک وارد شناسه کاربری نیک خود شوید.

۲) از طریق منو های بالا دامنه‌ها > دامنه‌های من را انتخاب نمایید.

 

آموزش تنظیم DNS بر روی دامنه‌های IR.

 

 

۳) در بخش نام دامنه دامنه های من مطابق با تصویر زیر نام دامنه خود را جستجو کنید و یا در لیست دامنه های پایین صفحه دامنه خود را پیدا کنید:

 

نحوه تغییر رابط نمایندگی دامنه ir

 

 

۴) پس از یافتن نام دامین مورد نظر خود، در پایین صفحه بخش سامانهٔ نام دامنه (DNS) بر روی دکمه ویرایش ردیف‌های کارگزاری نام و میزبانی دامنه کلیک کنید:

 

آموزش تنظیم DNS بر روی دامنه‌های IR.

 

 

۵) حال در قسمت نام کارگزار، می‌توانید نسبت به وارد‌کردن DNSهای مورد نظر در ردیف های در نظر گرفته شده اقدام نمایید و سپس بر روی دکمه اعمال کلیک فرمایید:

 

 

۶) DNSهای مورد نظر شما تنظیم شد. حال کافی است ساعاتی (تا ۲۴ ساعت) منتظر بمانید تا تغییرات صورت گرفته بر روی دامین شما در فضای اینترنت قابل مشاهده شود.

 


نکات قابل توجه در تنظیم DNS بر روی دامنه‌ IR:

۱) چنانچه تمایل به ایجاد Child Name Server دارید، علاوه بر تکمیل فیلدهای ذکر شده در مرحله ۴، از فیلدهای موجود در ستون آی پی کارگزار با مقدار IP سرور میزبان هاست یا سرور مجازی اورپا را تکمیل فرمایید.

 

آموزش تنظیم DNS بر روی دامنه‌های IR.

 

 

۲) جهت ثبت دامنه‌های ملی، لازم است پس از پرداخت هزینه‌ی ثبت آن، توسط واحد ثبت‌کننده دامنه ملی (IRNIC) بررسی و تایید شود. در صورتی که با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان ثبت دامنه‌های ملی مغایرتی نداشته باشد تا ۲۴ ساعت در روز‌های اداری برای تایید زمان میبرد. پس از تایید، دامنه شما فعال و قابل استفاده خواهد بود. شما می توانید در سایت NIC و بخش دامنه های من وضعیت دامنه را مشاهده کنید.

 

در صورتی که تمایل دارید دامنه های خود را به IRPOWER منتقل کنید و از پنل قدرتمند ما برای مدیریت دامنه های خود به همراه قیمت های مناسب استفاده کنید، کافی است مقاله آموزشی انتقال و تمدید دامنه IR به شرکت IRPOWER استفاده نمایید.

 

با ثبت نظرات خود ما را در هرچه بهتر شدن مقالات آموزشی یاری رسانید.