در این مطلب آموزشی از سایت IRPOWER قصد داریم نحوه ریدایرکت یک آدرس به آدرس دیگر در هاست سی پنل را با هم بررسی نماییم. ممکن است زمانی دامنه اصلی سایت شما دچار مشکل شود، و یا به هر دلیلی بخواهید کاربرانتان را از دامنه اصلی به یک دامنه دیگر هدایت کنید. و یا در مثالی دیگر با استفاده از قابلیت ریدایرکت در سی پنل قصد داشته باشید URL و آدرس های طولانی موجود در سایت خود را به URL کوتاه و قابل فهم برای کاربر تبدیل نمایید. در این گونه موارد است که ریدایرکت به کمک شما خواهد امد. برای اشنایی با ریدایرکت و نحوه انجام ان با ما همراه باشید.

 

 

ریدایرکت چیست؟

 

ریدارکت به معنای انتقال کاربر به آدرس جدید است. به عبارت دیگر هر زمان بخواهیم بازدیدکنندگان سایت را به آدرس مشخصی منتقل کنیم از Redirect استفاده میکنیم. مدیران سایت به خصوص در ارتباط با ” رعایت اصول سئو ” همواره با ریدایرکت آدرس صفحات مختلف سایت سرو کار دارند.

یکی از موارد رایج استفاده از ریدارکت زمانی است که آدرس تمام یا برخی صفحات سایت تغییر یافته و ما می خواهیم آن ها را به آدرس های جدید هدایت کنیم و یا برای یک صفحه از سایت، چندین آدرس متفاوت وجود داشته باشد و به دلیل مشکل محتوای چندگانه یا Duplicate Content در سئو ، مجبوریم آدرس های اضافی را بر روی آدرس اصلی ریدایرکت کنیم.

 

معرفی انواع ریدایرکت ها

 

ریدایرکت انواع متفاوتی دارد که از هر نوع آن هدف خاصی دنبال می شود. میان انواع رایج ریدایرکت، عموما دو نوع کاربردی و مفید آن یعنی ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ انجام میشود. هر دو نوع ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ ، مشابه هم عمل می کنند و در هر دو نوع، هم کاربر و هم خزنده های موتورهای جستجوگر از آدرس قدیم به آدرس جدید منتقل می شوند. اما ریدایرکت ۳۰۱ به معنی انتقال دائم و همیشگی (Permanent) است در حالی که ریدایرکت ۳۰۲ به معنی انتقال موقت (Temporary) است.

 

نکته مهم : در صورتی که برای سایت خود چند دامنه ثبت کرده اید توصیه میکنیم دامنه های جدید را به آدرس اصلی وبسایت به صورت Redirect 301 منتقل کنید. در این صورت سایت شما با تمامی دامنه ها در دسترس بوده اما تنها یک آدرس برای سایت شما وجود خواهد داشت. این مورد به منظور رعایت اصول SEO و جلوگیری از بحث محتوای تکراری بسیار توصیه میشود.

 

ریدایرکت کردن سایت در کنترل پنل cPanel

 

 

ریدایرکت کردن سایت و صفحات سایت روش های مختلفی دارد که هر کدام از این روش های مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه با دو روش ریدایرکت سریع دامنه و همچنین ریدایرکت با استفاده از تنظیمات پیشرفته در هاست سی پنل اشنا خواهیم شد.

 

روش اول : ریدایرکت سریع دامنه جدید به دامنه اصلی سایت

 

مرحله اول

در اولین مرحله از ریدایرکت سریع دامنه جدید به دامنه اصلی سایت لازم است با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور به کنترل پنل cPanel سایت خود لاگین نماییم. در صورتی که با کنترل پنل cPanel و همچنین نحوه لاگین در این کنترل پنل محبوب آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم راهنمای ” کنترل پنل سی پنل (cPanel) چیست؟ نحوه ورود به هاست cPanel ” را مطالعه نمایید.

 

مرحله دوم

در مرحله دوم از ریدایرکت سریع دامنه جدید به دامنه اصلی سایت در سی پنل شما باید نسبت به پارک دامنه در کنترل پنل cPanel خود اقدام نمایید. راهنمای نحوه ایجاد پارک دامین در سی پنل 

 

مرحله سوم

پس از مطالعه راهنمای نحوه ایجاد پارک دامین در سی پنل و پارک دامنه در انتهای صفحه Aliases میتوانید لیست دامنه های پارک شده فعلی را مشاهده نمایید. در روبروی نام دامنه موردنظر گزینه ای با نام Manage Redirection قرار دارد که لازم است بر روی ان کلیک نمایید تا وارد صفحه جدیدی با نام Alias Redirection شوید.

 

 

مرحله چهارم

در صفحه Alias Redirection لازم است در قسمت ” redirects to “ نام دامنه اصلی را وارد نمایید. و در نهایت برای ذخیره تنظیمات بر روی دکمه  Save  کلیک نمایید تا تغییرات مربوطه اعمال شود. پس از ان میتوانید از دو دامنه کردن سایت خود لذت ببرید.

 

روش دوم: ریدایرکت با استفاده از تنظیمات پیشرفته

 

مرحله اول

در این روش لازم است ابتدا اطمینان حاصل نمایید که نیم سرور های ( DNS های ) دامنه های دیگر شما بر روی هاست مربوطه تنظیم شده باشد. در این صورت قبل از هر کاری لازم است نسبت به Park کردن دامنه مورد نظر در cPanel هاست سایت خود اقدام نمایید.

سپس با مطالعه راهنمای ورود به هاست cPanel به کنترل پنل cPanel هاست خود وارد شوید و در قسمت DOMAINS بر روی گزینه Redirects کلیک نمایید.

 

 

مرحله دوم

پس از ورود به صفحه Redirects در قسمت Type یکی از گزینه های Permanent – 301 و یا Temporary – 302 را انتخاب نمایید.در ادامه در بخش https://www دامنه ای که قصد دارید به آدرس دیگری منتقل شود را انتخاب کنید. در صورتی که مایلید یک صفحه مشخص از سایت شما به آدرس دیگری ریدایرکت شود، نام صفحه مربوطه را بعد از فیلد ” / ” قرار دهید.

در قسمت Redirects to دامنه و یا آدرس جدید سایت خود را به صورت http://YourDomain.com وارد کنید. و در بخش www. redirection سه گزینه زیر موجود است که بنا به انتخاب خود یک مورد را علامت بزنید:

 

  only redirect with www : با انتخاب این گزینه آدرس موردنظر تنها زمانی که همراه با WWW (به صورت www.YourDomin.com) درخواست شود ریدایرکت خواهد شد.

 

  Redirect with or without www : با انتخاب این گزینه در صورتی که بازدیدکننده آدرس سایت را همراه با WWW (به صورت www.YourDomin.com) و یا بدون WWW (به صورت YourDomin.com) وارد کند ریدایرکت انجام خواهد پذیرفت. (توصیه شده)

 

Do Not Redirect www : با انتخاب این گزینه تنها در زمانی که آدرس سایت بدون WWW ( به صورت YourDomin.com ) وارد شود ریدایرکت انجام میشود.

 

با انتخاب گزینه Wild Card Redirect کاربر در عین هدایت شدن به مسیر جدید، آدرس درخواستی خود را از دست نمیدهد، بهتر است این گزینه را فعال کنید. در این حالت اگر کاربر آدرس YourDomain.com/About را وارد کند به آدرس YourDomain.ir/About هدایت خواهد شد.

پس از ورود اطلاعات مربوطه و تکمیل فرم ریدایرکت، بر روی گزینه Add کلیک نمایید تا تنظیمات مورد نظر بر روی هاست شما ذخیره شود.

در نهایت و بعد از اتمام کار، شما باید قادر باشید ریدایرکت جدید را در بخش Current Redirects در پایین صفحه مشاهده نمایید.

4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)