نحوه ساخت DNS خصوصی دامنه

DNS چیست؟

DNS یا Domain Name Service، مشخصه‌ای است که توسط آن دامنه به هاست متصل می‌گردد. در صورتی که مایل باشید پس از خرید دامنه، دو نام سرور اختصاصی (DNS اختصاصی) داشته باشید این مقاله آموزشی به شما در این رابطه کمک خواهد کرد.

Child name server یا Child Host سرویسی است که از سمت ثبت کننده دامنه IRPOWER ارائه می‌شود تا بتوانید برای سایت خود نام سرور اختصاصی ایجاد و از آن استفاده نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر از تعاریف و مفاهیم DNS پیشنهاد می کنیم مقاله آموزشی DNS چیست؟ را مطالعه کنید که دید شما را به مسایل فنی و شبکه ای دی ان اس آشنا خواهد کرد.

آموزش ساخت DNS اختصاصی و مدیریت Child Name Server

 

 

ایجاد و مدیریت Child Name Server خصوصی

برای داشتن دی ان اس یا نام سرور خصوصی لازم است تنظیماتی در سمت دامنه و سرور به شرح زیر صورت گیرد:

 • ایجاد Child Name Server در پنل دامنه
 • ایجاد Record های مربوطه در سرور میزبانی وب

 

نحوه مدیریت DNS اختصاصی از ناحیه کاربری:

برای ایجاد و مدیریت چایلدنیم سرور های دامنه و ایجاد دی ان اس اختصاصی تنها چند مرحله بسیار آسان وجود دارد که در ادامه آن را توضیح داده ایم.

۱- ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

آموزش تصویری نحوه ورود به ناحیه کاربری IRPOWER

۲- از منوی سمت راست  وارد مسیر دامنه ها > دامنه های من شوید.

nameserver

۳- بر روی ردیفی که دامنه در آن موجود است کلیک کنید و یا بر روی علامت چرخ دنده (تنظیمات دامنه) در مقابل نام دامنه ضربه بزنید.

۴- از منوی مدیریت بخش بیشتر را انتخاب و گزینه نام سرور‌های اختصاصی را انتخاب نمایید. در صفحه باز شده امکان ایجاد نام سرور (DNS) جدید ، ویرایش دی ان اس های قبلی و یا حذف DNSها وجود دارد.

 

ایجاد نام سرور خصوصی


این عملیات از قسمت ثبت اسم یک نام‌سرور (دی ان اس) انجام می‌شود. لطفا این بخش را مطابق با راهنمای زیر تکمیل کنید:

 • نام سرور:در این فیلد تنها نامی که برای DNS‌های خود انتخاب کرده‌اید وارد کنید. به عنوان مثال اگر مایلید نام سرور ns1.irpower.com را ایجاد کنید، این بخش را تنها با عبارت ns1 پر کنید.
 • آدرس IP : در این فیلد آدرس IP مربوط به DNS ها را وارد کنید. در صورتی که مشترک هر یک از سرویس‌های خرید هاست و سرور اختصاصی یا سرور مجازی ما هستید برای دریافت IP‌های مربوط به نام سرور‌ها از طریق تیکت با پشتیبانی تماس بگیرید.
 • برای اعمال تنظیمات بر روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

 

ویرایش Child Name Server


 این عملیات از قسمت ویرایش IP یک نام سرور انجام می‌شود:

 • نام سرور: در این فیلد تنها نام DNS مورد‌نظر که قصد ویرایش آن را دارید وارد نمایید و نیازی به وارد کردن کل DNS نمیباشد. به عنوان مثال اگر مایلید نام سرور ns1.irpower.com را ویرایش کنید، این بخش را تنها با عبارت ns1 پر کنید.
 • IP آدرس فعلی:همانطور که از نام فیلد مشخص است آدرس IP قبلی نام سرور‌های خود را وارد کنید. لازم به ذکر است الزامی به پر کردن این فیلد نیست و می‌توانید این فیلد را خالی رها کنید.
 • IP آدرس جدید: آدرس IP جدید را برای جایگزین شدن در Child Name Server وارد کنید. پر کردن این فیلد ضروری است.
 • برای اعمال تنظیمات بر روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

 

حذف یک Child Name Server


این عملیات از قسمت حذف یک نام سرور اختصاصی صورت می‌گیرد:

 • نام‌سرور: در این فیلد تنها نام DNS مورد‌ نظر که قصد حذف آن را دارید وارد نمایید. به عنوان مثال اگر مایلید نام سرور ns1.irpower.com را ویرایش کنید، این بخش را تنها با عبارت ns1 پر کنید.
 • برای اعمال تنظیمات بر روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

 

با انجام مراحل بالا به سادگی ایجاد دی ان اس اختصاصی بر روی دامنه خود را انجام خواهید داد. در نظر داشته باشید از ایجاد و یا ویرایش بدون دانش یا اطلاعات کافی از عواقب تغییرات خودداری کنید چرا که ممکن است باعث از دست رفتن دسترسی به وب سایت هایی شود که از طریق دی ان اس خصوصی شما در حال مسیردهی هستند.

۴.۷/۵ - (۱۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)