احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

احراز هویت در اینترنت

احراز هویت جزو مباحثی است که در شبکه های کامپیوتری، سیستم های توزیع شده و تمامی موجودیت های وابسته به اینترنت بسیار راجع به آن شنیده می شود. با افزایش کاربردهای دنیای مجازی، ورود و خروج اطلاعات اشخاص، شرکت ها و سازمان ها در بستر اینترنت با چالش های فراوانی مواجه شده است که یکی از این چالش ها راستی آزمایی اطلاعات است. راستی آزمایی در واقع جهت خلق یک اعتماد دو سویه در رابطه با خدماتی که در بستر اینترنت جاری هستند می باشد و در قراردادهای تحویل خدمات بین افراد در حوزه های تکنولوژیک، شرکت ها در حوزه تکنولوژی و فنی و همچنین سازمان ها در یک بستر وسیع تر، صورت می گیرد. به عنوان مثال، ارایه دهنده های خدمات دامنه های ccTLD (پسوندهای دامنه کشورهای مختلف) می توانند برای ارایه خدمات دامنه خود نسبت به احراز هویت مورد تایید خودشان اقدام نمایند. همچنین این موضوع می تواند از ثبت خودکار و لحظه ای دامنه توسط افراد جلوگیری کند و تا زمانی که تاییدیه های لازم دریافت نشود، ممکن است ارایه خدمات با تاخیر همراه شود.

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

آموزش مرحله به مرحله احراز هویت شناسه کاربری نیک

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

همانطور که در پس وبلاگ احراز هویت شناسه های کاربری ایرنیک در سال ۱۴۰۲ توضیح دادیم، ایرنیک به عنوان متولی و مرجع ثبت کننده دامنه های ملی ایرانی، برای ارائه خدمات خود که شامل ثبت، انتقال و تمدید دامنه های وابسته به کشور ایران باشد درصدد برآمده است که راستی آزمایی هویت تمام افراد حقیقی و حقوقی را که از خدمات این سازمان برای خرید دامنه IR استفاده می کنند بصورت روال مدت دار و خودکار و تا انتهای سال ۱۴۰۱ انجام دهد. با وجودی که طبق قوانین بین المللی در زمینه ثبت دامنه های ccTLD ایرنیک می توانست سال ها قبل نسبت به ایجاد شرایطی برای احراز هویت شناسه کاربری های ایجاد شده اقدام کند، اما این موضوع تا قبل از این خبر به شکل گسترده اجرایی نشده بود. اگر از کاربران قدیمی اینترنت باشید حتما میدانید که ایرنیک در چند نوبت سیستم خود را تغییر داده است اما موضوع احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی به شکل جدید هیچ گاه اجرایی نشد. ممکن است بدانید که سیستم احراز هویتی که ایرنیک قبل از این سیستم استفاده می کرد بسیار ناکارآمد بود و خیلی از افراد با دورزدن آن اقدام به سواستفاده و یا کارهای غیرقانونی می کردند. حال امیدواریم که سیستم جدید در جهت مثبت آن و برای ایمن کردن فضای کسب و کارهای اینترنتی مورد استفاده قرار گیرد و شاهد شرایط بهتری در فضای دیجیتالی باشیم.

سیستم احراز هویت شناسه های کاربری ایرنیک در این فاز به صورت اختیاری برای افراد حقیقی ساکن ایران که تمایل دارند احراز هویت خود را انجام دهند، آماده شده است که به گفته ایرنیک از ابتدای سال ۱۴۰۲ برای کاربران خدمات دامنه ملی (دامنه های IR) الزامی خواهد شد. با این توضیحات، در ادامه آموزش مراحل احراز هویت شناسه های کاربری ایرنیک را برای شما توضیح خواهیم داد تا در صورتی که تمایل داشته باشید در این زمان اقدام به احراز هویت کنید، بتوانید به سادگی اقدامات لازم را انجام دهید. با وجودی که این سامانه در فازهای ابتدایی خود قرار دارد و اطلاع رسانی کافی در این خصوص از ایرنیک انجام نشده است، اما امیدواریم این مسیر بتواند روندهای فرسوده و مصطحلک قدیمی ایرنیک را بهبود بخشد و کاربران را از دردسرهای عجیب و پرهزینه قدیمی نجات دهد!

با این توضیحات به آموزش گام به گام احراز هویت شناسه کاربری در ایرنیک خواهیم پرداخت و به شما آموزش می دهیم این مراحل به سادگی و تنها ظرف مدت چند دقیقه – در صورتی که همه چیز در شرایط عادی باشد! – قابل انجام خواهد بود. با ما همراه باشید.

 

نحوه انجام مراحل احراز هویت شناسه کاربری نیک

 

نکته: در ابتدای شروع آموزش لازم است به این نکته مهم اشاره کنیم که در حال حاضر فقط احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در سامانه نیک قابل انجام است و فرآیند احراز هویت کاربران حقوقی و یا کاربران خارجی متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

با توضیحات بالا، در صورتی که شناسه کاربری ایرنیک شما به صورت حقیقی و با مشخصات داخل ایران ایجاد شده باشد، می توانید فرآیند زیر را برای احراز هویت در سامانه احراز هویت ایرنیک انجام دهید. این مراحل شامل ۳ مرحله اصلی می باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 

مرحله اول، تایید آدرس ایمیل ثبت شده در ایرنیک

 

برای راستی آزمایی یا احراز هویت شناسه های کاربری ایرنیک، نیاز است وارد سامانه احراز هویت ایرنیک شده و در صفحه ای که به شکل زیر است از طریق لینک ورود به سیستم، وارد سامانه شوید:

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

سامانه احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

 

لازم به ذکر است که احراز هویت یا راستی آزمایی شناسه های کاربری ایرنیک مستلزم داشتن مشخصات ورود ( ایمیل و یا شناسه کاربری ایرنیک)، کارت ملی و همچنین ثبت مشخصات تماس و شماره موبایل به نام همان کاربر است.

با وارد شدن به آدرس مذکور شما باید از طریق مشخصات شناسه کاربری ایرنیک خود وارد سامانه احراز شناسه کاربری ایرنیک شوید.

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

در مرحله اول احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک، لازم است با اطلاعات شناسه کاربری مورد نظر خود در این سامانه ورود کنید.

 

طبق تصویر زیر، مراحل احراز هویت شناسه را که شامل تایید آدرس ایمیل، ثبت مشخصات هویتی صاحب دامنه و نهایتا ثبت شماره تماس می باشد را با هم انجام خواهیم داد.

 

مرحله اول احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

در مرحله اول احراز هویت شناسه کاربری نیک به تایید ایمیل آدرس ثبت شده در شناسه کاربری نیک خواهیم پرداخت.

 

 

وقتی دکمه شروع فرایند احراز هویت را فشار می دهید پنجره ای مشابه پنجره زیر نمایش داده می شود. نیاز است دکمه درخواست کد تاییدیه ایمیل را کلیک کنید.

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

 

پس از کلیک بر روی دکمه اشاره شده، تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد که شما را از ارسال ایمیل تاییدیه مطلع خواهد کرد. ممکن است این ایمیل را در INBOX خود دریافت نکنید. در این صورت بهتر است پوشه های SPAM, JUNK میل باکس خود را نیز بررسی کنید. در صورتی که پس از گذشت مدت زمانی ایمیل را دریافت نکردید، می توانید مجددا از طریق دکمه درخواست کد تاییدیه ایمیل مجددا درخواست کد تاییدیه کنید.

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

 

پس از باز کردن صندوق ورودی مشاهده می کنید که ایمیلی تحت عنوان تایید آدرس ایمیل کاربر ایرنیک دریافت نموده اید که کافی است دکمه تایید ایمیل را فشار دهید. لازم به توضیح است این ایمیل به صورت معمول از طریق ایمیل شناخته شده ایرنیک به آدرس [email protected] ارسال می شود که بهتر است این ایمیل را به عنوان ایمیل های مهم میل باکس خود در نظر بگیرید و از اسپم شدن آن جلوگیری نمایید.

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

 

مرحله دوم ثبت مشخصات هویتی مالک شناسه کاربری دامنه IR

 

پس از انجام مراحل بالا، وارد مرحله دوم می شویم که لازم است با پر کردن مشخصات هویتی از جمله نام، کد ملی، شماره شناسنامه، نام پدر و غیره مطابق با اطلاعات کامل و دقیق هویتی شما (اطلاعات شناسنامه ای یا کارت ملی) آن را انجام دهیم. در نظر داشته باشید در صورتی که اطلاعات را به صورت صحیح وارد نکنید نمی توانید از این مرحله عبور کنید. در نتیجه اطلاعات را با دقت و مطابق با اطلاعات کارت ملی خود وارد کنید.

 

مرحله دوم احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

 

در صورتیکه اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید و خطایی نگیرید، در انتهای این مرحله همانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. در غیر این صورت لازم است مجددا اطلاعات را بررسی کنید و تمامی اطلاعات را مطابق اطلاعات صحیح رسمی و ثبت شده خود تکمیل کنید. اگر از ورود صحیح اطلاعات اطمینان دارید ولی باز هم با خطا مواجه می شوید، توصیه میکنیم این مرحله را در زمان دیگری انجام دهید. در صورتی که باز هم با خطا مواجه شدید، کافی است مراتب را از طریق تماس با ایرنیک دنبال کنید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

 

مرحله سوم ثبت اطلاعات تماس مالک شناسه کاربری

 

و پس از این مرحله احراز هویت شماره تماس باید انجام شود. برای این منظور لازم است شماره تماسی که متعلق به مالک شناسه کاربری ایرنیک است را در کادر مربوطه وارد کنید و کد دریافتی را در کادر سمت چپ وارد نمایید. در صورتی که در این مرحله با خطا مواجه شدید یا پیام حاوی کد مورد نظر را دریافت نکرده اید، توصیه می کنیم در ابتدا از مالکیت سیم کارت خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که از مالکیت سیم کارت خود به نام و مشخصات خود اطمینان دارید، می توانید پروسه دریافت کد تاییدیه را در زمان دیگری دنبال کنید. در صورتی که باز هم دچار خطا شدید، لازم است مراتب را از طریق تماس با ایرنیک دنبال کنید.

 

مرحله سوم احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

 

در صورتیکه تایید کد ارسالی به شماره همراه نیز با موفقیت انجام شود مانند تصویر زیر پیام موفقیت آمیز بودن احراز هویت شناسه را دریافت خواهید کرد. علاوه بر این تصویر، ایمیلی با موضوع سامانه احراز هویت کاربران ایرنیک‎‎ نیز ارسال خواهد شد که اتمام مراحل احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک شما را اعلام خواهد کرد.

 

احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک

 

نکات بسیار مهم در احراز هویت شناسه کاربری نیک

 • همانطور که گفته شد، احراز هویت برای شناسه کاربری (و نه برای تک تک دامنه های ملی) در نظر گرفته شده است. بنابراین در صورتی که شما دارای تعدادی دامنه IR هستید، فقط کافی است مراحل احراز هویت را یکبار برای شناسه کاربری خود انجام دهید.
 • این موضوع تنها برای کاربران ایرنیک و مالکان دامنه های IR کاربرد دارد و هیچ اقدامی برای ثبت دامنه بین المللی نیاز نخواهد بود.
 • تمامی مراحل احراز هویت و راستی آزمایی اطلاعات شما توسط ایرنیک و سازمان های ذی صلاح صورت می گیرد و IRPOWER به عنوان نماینده رسمی ایرنیک هیچ گونه دخل یا تصرف یا امکانی برای بررسی هرگونه خطا یا مشکلات احتمالی را نخواهد داشت.
 • در تمامی مراحل ذکر شده، در صورتی که با خطا یا نقض اطلاعات و یا هر گونه مورد دیگر مواجه شدید، کافی است با ایرنیک به عنوان ارایه دهنده خدمات مذکور در تماس باشید و مراتب را دنبال کنید.
 • تمامی کاربران ایرنیک (تمامی مالکان دامنه IR) مجاز به انجام مراحل ذکر شده در بالا خواهند بود. بنابراین حتی در صورتی که از کاربران مستقیم IRPOWER نباشید، باز هم می توانید طبق مراحل گفته شده نسبت به انجام احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک خود اقدام نمایید.
 • تا به این لحظه هیچ گونه اطلاعات بیشتری در خصوص آینده شناسه های کاربری احراز هویت نشده در سال آینده و یا نحوه احراز هویت شناسه های کاربری حقوقی (سازمانی، شرکتی) و یا کاربران خارج از ایران توسط ایرنیک ارایه نشده است. بنابراین این مقاله پس از دریافت اطلاعات لازم در این موارد بروز خواهد شد.
 • با توجه به اینکه احراز هویت هر شناسه کاربری با توجه به اطلاعات هویتی یک فرد صورت می گیرد، در صورتی که یک شخص دارای چند شناسه کاربری مجزا باشد، احراز هویت یک شناسه کاربری انجام خواهد شد. جزییات بیشتر در این خصوص در آینده ارایه خواهد شد.

در صورتی که هرگونه سوالی در خصوص مراحل احراز هویت نیک هندل نیک داشتید، کافی است در بخش نظرات همین مقاله آن را مطرح کنید.

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)


 1. رضا
  رضا
  اسفند ۲۲, ۱۴۰۱ در ۹:۰۷ ق٫ظ

  سلام.یک سوالی از خدمت شما داشتم چند سال پیش اقدام به ثبت نام در ایرنیک کردم اما متاسفانه زیاد روی دقیق بودن مشخصات حساس نبودم و پیشوند اسمم رو وارد نکردم یعنی یکجورایی اسم من نیست به نظر شما برای تایید و احراز هویت به مشکل میخورم؟یعنی باید مشخصات با مشخصات قبلی که وارد کردیم یکی باشد؟چون الان سایتم بالا است و خیلی براش زحمت کشیدم میترسم مشکل ساز بشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.تشکر

  پاسخ
  • Ali Shamsabadi
   Ali Shamsabadi
   اسفند ۲۳, ۱۴۰۱ در ۱۲:۰۶ ب٫ظ

   با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما،

   در صورتی که مشخصاتی که در حساب کاربری ایرنیک خود وارد کرده اید، اشتباه وارد شده است، پیشنهاد می شود که در اسرع وقت نسبت به اصلاح مشخصات و سپس انجام مراحل احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک خود اقدام نمایید.
   با توجه به اطلاعیه ایرنیک، در صورتی که احراز هویت شناسه کاربری ایرنیک انجام نشود، ممکن است دامنه شما از دسترس خارج خواهد شد.
   پیشنهاد می شود که جهت کسب اطلاعات دقیقتر جهت انجام این اصلاحات، از طریق ایمیل [email protected] و یا شماره تماس 02123587000 مستقیما این مورد را با پشتیبانی ایرنیک مطرح نمایید.

   امیدوارم این توضیحات برای شما مفید واقع شده شود.

   پاسخ