نحوه اتصال WHM به WHMCS برای مدیریت خوکار اکانت های سی پنل

در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چطور WHM (دسترسی ادمین کنترل پنل سی پنل) را برای مدیریت خودکار هاست های سی پنل خود به سیستم مدیریتی WHMCS متصل کنیم! همانطور که می دانید، پس از خرید نمایندگی هاست سی پنل یا پس از خرید سرور مجازی یا سرور اختصاصی با نصب لایسنس کنترل پنل میزبانی وب cPanel دسترسی ادمین (WHM) سی پنل به شما داده می شود که از طریق این دسترسی می توانید نسبت به ایجاد، انسداد، حذف و غیره اکانت های هاستینگ خود اقدام نمایید. ممکن است برای مدیریت چند اکانت میزبانی وب بتوانید به صورت دستی از طریق WHM مدیریت اکانت ها را انجام دهید اما فرض کنید که صدها یا هزاران اکانت میزبانی در چندین سرور متفاوت داشته باشید که مدیریت دستی آن ها کاری بسیار سخت و هزینه بر خواهد بود! در نتیجه سیستم های مدیریتی شبیه به WHMCS ایجاد شده اند که بتوانید مدیریت کاربران و اکانت های آنها را به خوبی و با هزینه بسیار کمتر به صورت خودکار انجام دهید!! پس ما در این مقاله شما را یاری میکنیم تا نحوه اتصال دو پنل مدیریتی محبوب در بین شرکت های میزبانی وب دنیا را به شما آموزش دهیم.

 

افزودن سرور WHM به WHMCS:

برای شروع کار لازم است مراحل زیر را در WHMCS خود دنبال کنید و سرور خود را که پس از خرید نمایندگی هاست یا نصب سی پنل بر روی سرور مجازی یا اختصاصی خود به WHMCS معرفی کنید:

۱) به مسیر  Setup > Products/Services > Servers از منوهای WHMCS مراجعه نمایید.

۲) گزینه Add New Server را انتخاب کنید.

۳) نام و آی پی عمومی سرور را که پس از خرید یا نصب cPanel دریافت کرده اید را وارد نمایید.

در منوی Server Type گزینه “cPanel” را انتخاب و سپس  Username (نام کاربری) و Password (کلمه عبور) را نیز وارد نمایید. شما همچنین میتوانید بجای وارد نمودن کلمه عبور، از Access Key به منظور افزایش امنیت ارتباط سرور و WHMCS استفاده نمایید. بدین منظور جهت دریافت Access Key از پنل ادمین نمایندگی هاست (WHM) خود مسیر Cluster/Remote Access > Setup Remote Access Key را از منو ها دنبال کنید.

۴) انتخاب چک باکس گواهینامه ssl و دیگر گزینه ها دراین قسمت بر اساس تمایل و نیاز شما می باشد و کاملا اختیاری است.

۵) درنهایت دکمه Create Server را انتخاب نمایید تا اتصال بین WHMCS و WHM شما برقرار شود.

لازم به توضیح است که روش بالا برای اتصال تمامی سرورها با اندکی تغییر در مرحله ۳ قابل انجام است که برای هر کدام در مقاله ای مجزا به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

ایجاد خودکار سرویس در WHMCS:

حال که اتصال بین WHM و WHMCS شما برقرار شد، سوال اینجاست که چطور امکان ایجاد هاست سی پنل به صورت خودکار از طریق WHMCS بوجود می آید؟! برای این منظور لازم است در ابتدا پکیج های سی پنل مورد نظرتان را به WHMCS معرفی کنید تا این سیستم بتواند پس از سفارش گیری به صورت خودکار سرویس مورد نظر شما را ایجاد کند. روش معرفی و ساخت پکیج های مورد نظر را در ادامه توضیح خواهیم داد:

۱) به مسیر Setup > Products/Services > Products/Services در WHMCS خود مراجعه نمایید.

۲) سرویس مورد نظر خود را بوسیله گزینه “Create a New Product” ایجاد فرمایید.

۳) پس از ورود به قسمت تنظیمات سرویس مربوطه، گزینه “Module Settings” و سپس در قسمت “Module Name” گزینه “Cpanel” را برگزینید.

۴) سایر قسمت ها را مانند نام پکیج، فضا، ترافیک آی پی و تمام تنظیمات قابل انجام بر روی WHM را مطابق نظر خود تکمیل فرمایید. در نظر داشته باشید تنظیمات این بخش برای شما حکم تعیین کننده برای فروش محصولات، درآمدزایی و به صورت کلی برای آینده کسب و کار شما خواهد داشت. در نتیجه پیشنهاد می کنیم این بخش را با دقت نظر بیشتری تکمیل کنید (از کارشناسان این حوزه درخواست نظر کنید).

۵) در صورت تمایل جهت ایجاد خودکار پس از پرداخت صورت حساب، اطمینان حاصل فرمایید گزینه “Automatically setup the product as soon as the first payment is received” انتخاب شده باشد. این گزینه اجازه ایجاد خودکار اکانت های میزبانی وب سی پنل را به WHMCS میدهد تا پس از دریافت سفارش و پرداخت هزینه، اقدام به ایجاد اکانت مورد نظر کند. در صورت عدم انتخاب این گزینه، WHMCS تنها قادر به مدیریت سفارش گیری خواهد کرد و ادمین بایستی به صورت دستی اقدام به ایجاد اکانت کند!

در این بخش نحوه اتصال اکانت نمایندگی به WHMCS جهت ایجاد خودکار اکانت را به شما یاد خواهیم داد تا به راحتی بتوانید با پنل نمایندگی خود کار کنید.

نحوه اتصال نمایندگی سی پنل به WHMCS جهت ایجاد خودکار هاست سی پنل

 

۶) در قسمت WHM Package Name در صورتی که موضوع ایجاد پکیج را از طریق WHM خود انجام داده اید، لازم است نام Package ایجاد شده در WHM خود را وارد نمایید. در این صورت WHMCS پکیج ایجاد شده و تنظیمات آن را به صورت خودکار جایگزین اطلاعات خود خواهد کرد.

در صورتی که تمایل داشته باشید پکیج های خود را در WHM خود تنظیم کنید، لازم است پس از ورود به WHM خود، به مسیر Packages > Add a Package مراجعه کرده و اطلاعات لازمه را مطابق با نظر خودتان تکمیل فرمایید.

پس از انجام تنظیمات بالا، کافی است یک سفارش تست در WHMCS خود ایجاد کنید و به صورت دستی از WHMCS خود اقدام به ایجاد اکانت نمایید تا مطمین شوید تمامی مراحل بالا به درستی انجام شده باشد. پس از حصول نتیجه، می توانید اکانت تست را از طریق WHMCS خود به صورت کامل حذف نمایید.

در صورتی که هرگونه سوال یا ابهامی داشتید، کافی است با ما در ارتباط باشید تا شما را برای ایجاد شرایط مناسب برای فروش محصولات خود یاری رسانیم.