۳۱ مارس به عنوان روز جهانی بکاپ (WORLD BACKUP DAY) نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری فرهنگ سازی و ایجاد یک رویه برای تهیه نسخه پشتیبان یا همان بکاپ‌گیری از داده ها و اطلاعات است. متاسفانه برخی از افراد تا زمانیکه دچار آسیب‌های ناشی از عدم بکاپ‌گیری به موقع نشوند این موضوع را جدی نمی‌گیرند. آمار نشان می دهد که ۲۱ درصد از افرادی که از کامپیوتر استفاده می‌کنند هیچ وقت از اطلاعاتشان بکاپ نمی‌گیرند! غیر از این دسته از افراد، افراد دیگری هستند که هیچ برنامه ای برای تهیه منظم نسخه پشتیبان ندارند و زمانی متوجه قدیمی بودن نسخه پشتیبان خودشان می شوند که دیگر بسیار دیر است! هدف از نامگذاری این روز آن است که به اهمیت بک آپ گیری خصوصا بک آپ گیری منظم پی ببریم و آن را به عنوان یکی از مسایل بسیار مهم در برنامه ریزی و تقویم های خود قرار دهیم.

 

روز جهانی بکاپ

بکاپ چیست و چگونه باید بکاپ بگیریم؟

بکاپ (BackUp) یا نسخه پشتیبان یک کپی از داده‌های شماست که در جایی (معمولا جایی غیر از فضای ذخیره سازی معمول اطلاعات) ذخیره می‌شود تا در صورت بروز اتفاقاتی همچون هک، سرقت یا هرگونه رخدادی که منجر به آسیب به اطلاعات شما شود، آن نسخه پشتیبان به کمک شما بیاید و داده‌هایتان را بازگردانی کنید. حتما لازم نیست اتفاقات پیش بینی نشده ای برای اطلاعات وب سایت شما ایجاد شود که نیاز به نسخه پشتیبان پیدا کنید، بلکه در بیشتر مواقع، پس از هرگونه آپدیتی بر روی وب سایت نیاز به نسخه قبلی اطلاعات خود خواهید داشت که این موضوع در دنیای وب بسیار معمول است. در نتیجه در اکثر بروزرسانی های وب سایت ها، معمولا وب مستر یا ادمین سایت ابتدا نسبت به بک آپ گیری از دیتاهای مورد تغییر اقدام می کند و سپس بروزرسانی را انجام می دهد. در نظر داشته باشید همین نکته بسیار ساده باعث از بین رفتن اطلاعات هزاران وب سایت شده است که همین سهل انگاری در کنار عدم استفاده از شرکت معتبر میزبانی وب با قابلیت بک آپ گیری باعث می شود اطلاعات بسیار حساسی از بین رود!

حال هر چه زودبه‌زود بکاپ بگیرید در صورت بروز اتفاق، آسیب کمتری خواهید دید.

ما قبلا آموزش‌هایی پیرامون بکاپ‌گیری از فایل‌ها و دیتابیس ارائه کرده ایم. مثلا اگر می‌خواهید از طریق سی‌پنل بکاپ تهیه کنید می‌توانید مطلب آموزش بازگردانی و یا دانلود بکاپ در cPanel توسط JetBackup را مطالعه کنید. البته آموزش بکاپ گیری در دایرکت ادمین و پلسک را نیز می‌توانید از لینک‌های زیر مطالعه کنید.

آموزش ایجاد بکاپ از دیتابیس در پنل مدیریتی هاست Plesk

آموزش بازگردانی نسخه پشتیبان در کنترل پنل Direct Admin

 

سوگندنامه روز جهانی بکاپ

برای تاکید بر اهمیت موضوع پشتیبان گیری و تهیه بکاپ از اطلاعات و داده‌ها، سوگندنامه‌ای در وبسایت روز جهانی بکاپ بدین شرح نوشته شده است :

THE WORLD BACKUP DAY PLEDGE

“I solemnly swear to backup my important documents and precious memories on March 31st.”

من رسماً سوگند یاد می‌کنم که از اسناد مهم و خاطرات ارزشمند خود در ۳۱ مارس نسخه پشتیبان تهیه کنم.

این سوگند تاکید موکدی است بر اهمیت پشتیان‌گیری. با یاد کردن این سوگند خود را ملزم می‌کنیم که از داده‌ها و اطلاعات‌مان بکاپ بگیریم.

 

افزایش آسیب پذیری امنیتی طی ۵ سال گذشته

آمار نشان می‌دهد طی ۵ سال گذشته آسیب پذیری امنیتی روندی افزایشی داشته است. این آمار، زنگ هشداری است برای تمام افرادی که با داده‌ها سر و کار دارند. بویژه افرادی که وبسایت یا کسب‌وکاری اینترنتی دارند و اطلاعات مهمی همچون لیست کاربران سایت، سفارشات، مقالات یا تراکنش‌های مالی برایشان بسیار ارزشمند است.

 

 

 

بکاپ روزانه، هفتگی و ماهانه نیاز اساسی وبسایت‌ها

فرض کنید وبسایتی دارید با صدها مقاله، هزاران کاربر یا یک فروشگاه اینترنتی با تعداد زیادی سفارش، چقدر این اطلاعات برایتان ارزشمند است؟

بسیاری از کسب و کارها نیاز دارند که بطور منظم و روزانه از داده‌هایشان بکاپ تهیه کنند. پس یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان راه اندازی یا نگهداری وبسایت یا کسب و کار اینترنتی باید به آن توجه داشت خرید هاستی با امکان بکاپ گیری منظم روزانه، هفتگی یا ماهانه است.

IRPOWER به دلیل اهمیت موضوع بکاپ‌گیری، بر روی سرویس‌های هاست لینوکس و هاست ویندوز امکان بکاپ‌گیری روزانه، هفتگی و ماهانه را فراهم کرده است.

 

در انتها به شما یادآوری می‌کنیم که حتما برنامه منظم و مستمری برای تهیه نسخه پشتیبان (بکاپ) از فایل‌ها و دیتابیس سایت‌تان داشته باشید. ما نیز در کنارتان هستیم تا از آن‌ها محافظت کنیم.

 

۱.۸/۵ - (۱۲۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)