احراز هویت شناسه های کاربری ایرنیک

 

 

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از ابتدای سال ۱۴۰۲، درخواست‌های مرتبط با دامنه ir تنها با انجام احراز هویت کاربران امکان‌پذیر خواهد بود.

در ایران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، مرکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی نقطه-آی آر (.ir) به شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند.

ما به عنوان یکی از نمایندگان ایرنیک، این امکان را در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید دامنه های مورد نظر خود را با نام دلخواه و پسوند .ir در سایت IRPOWER.com ثبت نمایید.

احراز هویت شناسه های ایرنیک سال 1402

احراز هویت شناسه های کاربری ایرنیک سال ۱۴۰۲

 

اجباری شدن احراز هویت برای دامنه ir.

متن اطلاعیه بدین شرح می باشد:

  • احتراماً به اطلاع می‌رساند از ابتدای سال ۱۴۰۲ کلیه درخواست‌های مرتبط با دامنه نقطه آی آر فقط از طریق شناسه‌های کاربری احراز هویت شده پذیرفته خواهد شد و به هیچ یک از درخواست‌های ارسالی (اعم از ثبت، تمدید، لغو، انتقال و نظایر آن) در شناسه‌های کاربری فعلی ترتیب اثر داده نخواهد شد. در همین راستا از صاحبان دامنه دات آی آر دعوت می‌شود به منظور جلوگیری از تضییع حقوق خود، در اسرع وقت با مراجعه به لینک https://verify.nic.ir نسبت به تکمیل اطلاعات شناسه کاربری و احراز هویتی خود اقدام نمایند. بدیهی است مسئولیت عدم اقدام در این خصوص بر عهده کاربر می‌باشد.
  • مراجعین محترم باستحضار میرساند در حال حاضر احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در حال انجام می باشد، فرایند احراز هویت کاربران حقوقی و خارجی متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
  • کاربران و صاحبان دامنه که صاحب چند شناسه کاربری ایرنیک هستند فقط با یک شناسه کاربری احراز هویت را انجام دهند.جهت احراز هویت شناسه های دیگر متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

 

ایرنیک تا پیش از این برای ساخت اکانت و خرید دامنه، ایمیل کاربران را صحت‌سنجی کرده و از آن‌ها تصویر کارت‌ ملی و تعهدنامه درخواست می‌کرد.

با توجه به این اطلاعیه، نیاز است جهت احراز هویت شناسه های خود در بازه زمانی پیش از آغاز سال ۱۴۰۲ طبق توضیحات داده شده اقدامات لازم را انجام دهید.

لازم به ذکر است که تمامی کاربران باید تا ابتدای سال ۱۴۰۲ فرایند احراز هویت خود را در سامانه ایرنیک انجام داده باشند. در غیر این صورت، به هیچکدام از درخواست‌ها برای ثبت، تمدید، انتقال و لغو ir. پاسخی داده نخواهد شد.

فرایند احراز هویت در سامانه احراز هویت ایرنیک شامل ۳ مرحله اصلی می باشد:

  • مرحله اول : تایید آدرس ایمیل ثبت شده در ایرنیک.
  • مرحله دوم : ثبت مشخصات هویتی صاحب دامنه بر اساس مشخصات کارت ملی.
  • مرحله سوم : ثبت مشخصات تماس و شماره موبایل که به نام صاحب دامنه باشد.
سامانه احراز هویت ایرنیک

سامانه احراز هویت ایرنیک

 

بررسی احراز هویت در دیگر دامنه های ccTLD

احراز هویت فرآیندی است که طی آن هویت یک شخص شناسایی و تأیید می گردد. بنابراین زمانی که کاربری بخواهد وارد سیستم شود و یا به منبعی دسترسی پیدا کند، ابتدا باید هویت خود را اثبات کند.

در اکثر سایت های اینترنتی، در هنگام ثبت نام در سایت و یا گاها انجام فرایندی خاص، نیاز به احراز هویت کاربر می باشد. روش های احراز هویت هر سایت بر اساس نیاز سازمان مربوطه متفاوت می باشد، به عنوان مثال سایت هایی هستند که جهت احراز هویت نیاز به ارسال عکس یا ویدیو سلفی از کاربران خود می باشد.

جهت ثبت دامنه های کشوری (ccTLD) نیز اکثر کشور ها قوانین خاصی برای ثبت آن پسوندها دارند و همچنین بعضا مراحلی برای احراز هویت صاحبان دامنه دارند.

احراز هویت مالکان دامنه جهت بالا بردن امنیت دامنه ها و اطلاعات هویتی آن ها بسیار موثر می باشد و در همین راستا نیز ایرنیک اقدام به احراز هویت مالکان دامنه کرده، که البته همانطور که توضیح داده شد، مدت هاست که اکثر دامنه های کشوری در دنیا نیاز به احراز هویت جهت ثبت دارند؛ به عنوان نمونه به منظور ثبت دامنه .cn، بایستی شماره یا تصویر پاسپورت فعال و معتبر برای رجیستری این دامنه ارسال شود و سپس مدارک ارسالی توسط رجیستری بررسی و احراز شده تا امکان ثبت دامنه با این پسوند فراهم گردد.

 

 

نحوه ایجاد شناسه کاربری ایرنیک برای دامنه های ملی

در صورتی که تمایل به ثبت دامنه های IR (دامنه های ملی) داشته باشید یا تمایل داشته باشید دامنه ملی را به مالکیت خود در آورید (انتقال دامنه IR) لازم است شناسه کاربری انحصاری خود را در مرکز ثبت دامنه های ملی – ایرنیک ایجاد نمایید.

شناسه کاربری ایرنیک یا Nic Handle یک شناسه کاربری انحصاری با مشخصات شما در سامانه ایرنیک خواهد بود که پس از ایجاد آن، قابلیت مدیریت، ثبت، انتقال و تمدید تمامی دامنه های ملی (نقطه آی آر) شما را خواهد داشت. بنابراین در صورتی که تمایل داشته باشید وب سایت خود را به هر پسوند دامنه ای که انتهای آن IR. باشد، لازم است شناسه کاربری مخصوص خود را ایجاد کنید چرا که بدون آن اجازه ثبت و یا انتقال دامنه های ملی برای شما فراهم نخواهد بود.

مراحل ایجاد شناسه کاربری ایرنیک

هم اکنون نسبت به ثبت دامنه ir با نام دلخواه خود اقدام نمایید.

۴.۴/۵ - (۳۹ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)