رفع مشکل بوت سرور ویندوز

 

نحوه عیب یابی بوت نشدن سرور ویندوز

 

همه ما با این مشکل روبرو شده ایم که ویندوز سرور (Windows Server) ما در هنگام بوت شدن با خطا مواجه می شود یا پس از بوت شدن هنگ می کند. این مشکل می تواند برای عملکرد سرور ما تأثیر منفی داشته باشد و باعث شود که سرور ما نتواند به درستی کار کند. این مقاله به بررسی این مشکل و راه حل های آن می پردازد.

هدف اصلی این مقاله ارائه راه حل های عملی برای حل این مشکل است. در این مقاله، ما ابتدا به بررسی علل این مشکل می پردازیم، سپس راه حل های مختلف را بررسی می کنیم و در نهایت به بررسی نتایج هر راه حل می پردازیم.

در صورتی که در هنگام بوت شدن سرور مجازی ویندوز(Windows Server) یا سرور اختصاصی ویندوز با خطا مواجه می شوید یا ویندوز پس از بوت شدن هنگ می کند، برای حل این مشکل، ما می توانیم چندین راه حل را امتحان کنیم. این راه حل ها شامل ورود به Safe Mode و بررسی عملکرد نرم افزارها و درایورها، اجرای دستورات خاص در Command Prompt و انجام Clean Boot است.

بوت نشدن ویندوز یکی از مشکلات رایج در سیستم‌های کامپیوتری است. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • خرابی سخت‌افزار، مانند هارد دیسک، کارت گرافیک، یا مادربرد
 • خرابی نرم‌افزار، مانند فایل‌های سیستمی آسیب‌دیده، درایورهای معیوب، یا نرم‌افزارهای مخرب

در صورتی که با مشکل بوت نشدن ویندوز مواجه شدید، اولین کاری که باید انجام دهید، عیب‌یابی مشکل است و سپس اقدام به نصب مجدد سیستم عامل نمایید. در این مقاله، به بررسی روش‌های مختلف عیب‌یابی و رفع مشکل بوت نشدن ویندوز خواهیم پرداخت. برای رفع مشکل بوت نشدن ویندوز، باید ابتدا دلایل آن را شناسایی کنید. در ادامه، به بررسی برخی از دلایل رایج بوت نشدن ویندوز و روش‌های رفع آنها خواهیم پرداخت.

 

دلایل بوت نشدن سرور ویندوز

 

بوت نشدن سرور ویندوز می‌تواند مشکلات زیادی برای کاربران ایجاد کند. برای مثال، کاربران نمی‌توانند به داده‌ها و برنامه‌های خود دسترسی داشته باشند یا از اینترنت استفاده کنند. در برخی موارد، بوت نشدن ویندوز می‌تواند باعث از بین رفتن داده‌های کاربر شود. همانطور که گفته شد، دلایل بوت نشدن ویندوز می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه، به برخی از دلایل رایج بوت نشدن ویندوز و روش‌های رفع آنها خواهیم پرداخت.

 

 • خرابی سخت‌افزار سرور ویندوز

یکی از دلایل رایج بوت نشدن ویندوز، خرابی سخت‌افزار است. در صورتی که هارد دیسک، کارت گرافیک، یا مادربرد شما دچار مشکل شده باشد، ممکن است ویندوز نتواند بوت شود.

برای بررسی خرابی سخت‌افزار، می‌توانید از ابزارهای عیب‌یابی سخت‌افزار استفاده کنید. همچنین، می‌توانید هارد دیسک، کارت گرافیک، یا مادربرد خود را تعویض کنید.

 

 • خرابی نرم‌افزار سرور ویندوز

یکی دیگر از دلایل رایج بوت نشدن ویندوز، خرابی نرم‌افزار است. در صورتی که اخیراً نرم‌افزار یا درایور جدیدی را نصب کرده‌اید و پس از آن با مشکل بوت نشدن ویندوز مواجه شدید، ممکن است آن نرم‌افزار یا درایور باعث بروز مشکل شده باشد.

برای رفع این مشکل، می‌توانید نرم‌افزار یا درایور جدید را حذف کنید. همچنین، می‌توانید از ابزارهای عیب‌یابی نرم‌افزار استفاده کنید.

 

 • فایل‌های سیستمی آسیب‌دیده سرور ویندوز

در صورتی که فایل‌های سیستمی ویندوز آسیب‌دیده باشند، ممکن است ویندوز نتواند بوت شود. برای رفع این مشکل، می‌توانید از ابزار System File Checker (SFC) استفاده کنید.

 

 • درایورهای معیوب سرور ویندوز

درایورهای معیوب نیز می‌توانند باعث بوت نشدن ویندوز شوند. برای رفع این مشکل، می‌توانید درایورهای خود را به‌روزرسانی کنید.

 

 • نرم‌افزارهای مخرب سرور ویندوز

نرم‌افزارهای مخرب نیز می‌توانند باعث بوت نشدن ویندوز شوند. برای رفع این مشکل، می‌توانید از ابزارهای ضدویروس و ضدبدافزار استفاده کنید.

 

روش‌های عیب‌یابی و رفع مشکل بوت نشدن ویندوز

 

توصیه می شود مراحل زیر را به ترتیب جهت عیب یابی طی کنید:

 

Safe Mode یک حالت بوت ویژه ویندوز است که در آن تنها نرم‌افزارهای ضروری ویندوز فعال هستند. در این حالت، می‌توانید از ابزارهای عیب‌یابی ویندوز برای بررسی و رفع مشکل بوت نشدن ویندوز استفاده کنید.

برای بوت شدن در Safe Mode، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • سرور یا کامپیوتر خود را روشن کنید.
 • بلافاصله پس از روشن شدن کامپیوتر، کلید F8 را فشار دهید و آن را نگه دارید.
 • در منوی Advanced Boot Options، گزینه Safe Mode را انتخاب کنید.
 • Enter را فشار دهید.

windows-safe-mode بوت سرور ویندوز، نحوه عیب یابی و رفع مشکل

۱) به Safe Mode وارد شوید و از عملکرد صحیح نرم افزارها و درایورها مطمئن شوید. اگر به تازگی نرم افزاری نصب کرده اید یا درایور جدیدی نصب کرده اید، توصیه می شود آن را Uninstall‌ کنید. سپس سرور را ریستارت کنید و اگر مشکل حل نشده بود به مرحله بعد بروید.

۲) به Safe Mode وارد شوید و در Command Prompt دستور زیر را جهت چک و تعمیر فایل های سیستمی اجرا کنید:

sfc /scannow /offbootdir=d:\ /offwindir=e:\windows

نکته:  در اینجا /offboodir پارتیشن System Reserved می باشد و /offwindir پارتیشن ویندوز که می توانید با دستور diskpart و طبق عکس زیر آنها را مشخص نمایید

بوت ویندوز سرور، نحوه عیب یابی و رفع مشکل

 

اجرای این دستور چند دقیقه زمان نیاز دارد و سپس نتیجه تعمیر فایل ها بر روی صفحه نمایش داده میشود. پس از این مرحله جهت مشاهده نتیجه لازم است سرور را ریستارت کنید. اگر مشکل در این مرحله حل نشد به مرحله بعد بروید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مرحله اینجا را کلیک کنید.

 

۳)‌ در این مرحله Clean Boot را امتحان میکنیم. برای این منظور به Safe Mode وارد شوید و در Run دستور msconfig.exe را اجرا کنید.

در تب General گزینه Selective Startup را انتخاب و سپس گزینه Load startup items را غیر فعال کنید. سرور مجازی یا اختصاصی ویندوزی را ریستارت کنید و نتیجه را بررسی نمایید.

selective_startup بوت ویندوز سرور، نحوه عیب یابی و رفع مشکل

 

اگر مشکل حل نشد مجددا به همین مرحله برگردید و به تب Services بروید. گزینه Hide all Microsoft services را انتخاب کنید و سپس Disable all‌ را انتخاب کنید. سرور را ریستارت کنید و نتیجه را بررسی نمایید.

 

disable_services بوت ویندوز سرور، نحوه عیب یابی و رفع مشکل

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مرحله اینجا را کلیک کنید.

در صورتی که یا نیاز به سرور ویندوز دارید می توانید از سرویس های خرید سرور مجازی در IRPOWER استفاده بفرمایید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)