خطای The MySQL adapter mysqli is not available در سیستم مدیریت محتوا جوملا

 

در سیستم مدیریت محتوای جوملا ممکن است گاهی با خطای The MySQL adapter mysqli is not available روبرو شوید که گاها به شکل زیر نمایش داده می شود و در این مقاله قصد آموزش نحوه رفع خطای مذکور را داریم:

Error displaying the error page: Application Instantiation Error: The MySQL adapter mysqli is not available

آشنایی با مفاهیم ابتدایی:

بهتر است از همین ابتدا با مفاهیم پرتکرار در این مقاله بیشتر آشنا شویم. یکی از آنها EasyApache می باشد.

EasyApache

یک ابزار آسان برای استفاده در وب سرور آپاچی (Apache Webserver) ، پی اچ پی (PHP)، تامکت (Tomcat) و دیگر سرورها است. در واقع یک ابزار است که در WHM و cPanel که برای هاست لینوکس مورد استفاده قرار میگیرد، نصب شده و برای گردآوری و پیکربندی هر دو ماژول پی اچ پی و آپاچی استفاده می شود. تمام فعالیت های مربوط به نسخه های مختلف PHP و عملیات تحت نظارت وب سرور می توانند به راحتی از رابط کاربری مبتنی بر وب EasyApache انجام شوند.

 

MySQL

یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای منبع باز است که DBMS رابطه ای را بر اساس نهادهایی که نمایانگر روابط دنیای واقعی هستند، مدل سازی می کند. در این سیستم مدیریتی؛ داده ها در قالب جدولی ذخیره شده و از طریق قوانین ساده این سیستم، با داده های دیگر ارتباط پیدا می کنند.

 

MySQLi

MySQLi یک درایور پایگاه داده رابطه ای برای ارائه واسط در پایگاه داده های MySQL است و حرف i در MySQLi مخفف improved است.
MySQLi بیشتر در زبان نویسی PHP استفاده می شود و رویکرد شی گرا دارد که همین باعث شده است مطمئن شویم که قطعاً نسخه بهبود یافته MySQL است.

 

تفاوت نسخه های EasyApache :

خطای The MySQL adapter mysqli is not available معمولا در سرور های cPanel که از EasyApache 4 استفاده می کنند رخ می دهد. برای اطلاعات بیشتر در این قسمت درمورد تفاوت های نسخه های مختلف این ابزار که دلیل اصلی این خطا میباشد صحبت می کنیم.

 

نصب سریعتر و هوشمندانه تر:

نسخه ۴ امکان نصب هوشمندانه تری نسبت به نسخه ۳ فراهم می کند. هرگونه تغییر در اسکریپت در قسمت مقابل آن نشان داده خواهد شد و این امکان را به شما می دهد تا نحوه اصلاح و پیشبرد را انتخاب کنید.

 

رابط کاربری

در نسخه ۴ رابط کاربری قدرتمند اجازه می دهد کنترلرهای آپاچی هر نسخه PHP نصب شده را به راحتی تغییر دهید.

 

MultiPHP Refactor

این ویژگی اجازه می دهد تا پشتیبانی بیشتری از زبانها به سرورهای وب اضافه شود و از سرورهای وب پشتیبانی کنید. مثلا در آپدیت نسخه های جدید PHP  که همینک روی ۸ , ۸.۱ هستند؛ زبان های مبتنی بر این نسخه ها را به راحتی در سرور پیاده سازی نمایید. همچنین نسخه ۴ از پشتیبانی PECL و PEAR پشتیبانی می کند.

 

 

روش حل خطای The MySQL adapter mysqli is not available:

 

خطای اشاره شده در عنوان این مقاله؛ به این صورت است: The MySQL adapter mysqli is not available ؛ در واقع بیانگر این موضوع است که جهت اجرای این برنامه( یا کد/ اسکریپت) نیاز به اتصال صحیح پایگاه داده می باشد. این اتصال نه از نظر تنظیمات کانکشن بلکه از منظر دسترسی کاربر مربوطه است. به همین خاطر باید تغییراتی جزیی اعمال شود که با Single User PHP یا همان SuPHP انجام می دهیم.

SuPHP نوعی از PHP Handler است که اسکریپت های PHP را با مجوز صاحبان آن ها اجرا می کند. این Handler بر روی تمام سرورهای اشتراکی نصب شده است، بنابراین می توان از آن برای تنظیم در فایل php.ini برای کل حساب ها استفاده کرد ولی در این آموزش تنها قصد اعمال تغییراتی جزیی در فایل htaccess داریم.

برای رفع این مشکل کافیست به فایل htaccess. موجود در اکانت مورد نظر(یوزر cPanel) ماننده تصویر ، مراجعه کرده و کد زیر را یافته و حذف نمایید: 

 

MySQL adapter mysqli is not available

رفع خطای MySQL adapter mysqli is not available در جوملا

 

suPHP_ConfigPath /home/USER/public_html/

در این کد؛ منظور از USER همان نام کاربر سیپنل است.

در صورتی که نیاز دارید به فایل htaccess دسترسی داشته باشید، می توانید از مقاله آموزشی نحوه دسترسی به فایل htaccess. در cPanel استفاده کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)