Leverage browser caching چیست ؟

زمانی که مرورگر شما قصد دارد وب سایتی را بارگذاری کند، اطلاعات زیادی مانند تصاویر، فایل های CSS و … را دریافت می کند. برخی از این اطلاعات همواره ثابت و بدون تغییر هستند. پس بهتر است که مرورگر این فایل ها را در حافظه کش (browser caching) خود ذخیره کند تا از دریافت آنها در هر بار مراجعه به وب سایت جلوگیری کرده و در نتیجه مدت زمان لازم برای بارگذاری وب سایت کاهش یابد. البته برای انجام این کار لازم است مدیر وب سایت قبلا تنظیماتی را برای فعال کردن browser caching اعمال کرده باشد. اعمال این تغییرات در وب سایت leverage browser caching نام دارد.

 

 

browser caching :

حال اگر شما صاحب وب سایتی هستید و قصد دارید قابلیت ذخیره اطلاعات در حافظه کش مرورگر را فعال کنید تا سرعت بارگذاری وب سایت را افزایش داده و مدت زمان باز شدن وبسایت در مرورگر بازدید کنندگان را کاهش دهید. تنها کافیست مانند این راهنما leverage browser caching را در وب سایت خود فعال کنید.
ممکن است این سوال ایجاد شود که browser caching چیست؟. در واقع عملکرد browser caching اینگونه است که اطلاعات و محتوای وب سایت پس از اولین بارگذاری در مرورگر ذخیره می شود تا در مراجعات بعدی یا هنگام مراجعه به دیگر صفحات وب سایت، نیازی به دریافت اطلاعات مشابه مانند تصویر لوگو یا فایل های CSS نباشد. این کار باعث می شود که بازدید های بعدی از وب سایت با سرعت بیشتری انجام شود.
تنظیمات بسیاری را می توان در این زمینه انجام داد. اما ما قصد داریم تنها ساده ترین روش را برای استفاده ی هر فرد در هر سطحی و بدون نیاز به دانش طراحی وب، ارائه کنیم.

 

فعال سازی Leverage browser caching

برای اعمال leverage browser caching در وب سایت خود، مانند راهنمای زیر اقدام کنید.

 

مرحله اول :

در اولین مرحله لازم است به فایل htaccess در سایت خود دسترسی داشته باشید. در صورتی که اطلاعاتی در رابطه با فایل htaccess ندارید میتوانید مقاله ” فایل htaccess چیست ؟ کاربرد های فایل htaccess در وب سایت” را مطالعه نمایید.

 

مرحله دوم:

در ادامه و پس از کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با فایل htaccess و همچنین مطالعه راهنمای ” دسترسی به فایل htaccess درکنترل پنل Cpanel ” لازم است فایل htaccess موجود در هاست خود را ویرایش نمایید و کد های زیر را در ابتدای ان قرار دهید و در نهایت فایل را بدون هیچ تغییر دیگری ذخیره نمایید.

 

## EXPIRES CACHING ##
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
## EXPIRES CACHING ##

نکته مهم: لازم است همیشه یک نسخه پشتیبان از فایل htaccess.  در دسترس داشته باشید. هر زمان که تغییری بر روی این فایل انجام دادید آن را ذخیره کنید و سپس به صفحه سایتتان بروید و مرورگر را رفرش کنید و مطمئن شوید که صفحه‌تان به‌درستی نمایش داده می‌شود. اگر اختلالی ایجاد شد محتوای نسخه پشتیبانتان را کپی کنید و به فایل htaccess. جاری انتقال دهید و دوباره ذخیره کنید تا وب سایتتان مانند قبل کار کند.

حال میتوانید تغییر در سرعت باز شدن وب سایت خود را مشاهده نمایید و از سرعت بالای سایت خود لذت ببرید.

 

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)