معرفی رابط کاربری دامنه ملی در رجیسترار نیک

 

رابط های دامنه های IR (Contact) مختلف در رجیسترار ایرنیک به چهار دسته کلی تقسیم می شود. این رابط های در زمان ثبت دامنه IR (ملی) مورد استفاده قرار میگیرد که هر کدام شرایط و دسترسی های خاصی را به دامنه های IR ایجاد خواهد کرد. دانستن این موضوع که هر کدام از رابط های دامنه که دسترسی ها و چه وظایفی دارند به ما کمک خواهد کرد تا در تصمیم گیری های ما به ما در انتخاب افراد مناسب برای مدیریت دامنه های IR کمک کند. در ادامه به صورت مختصر به توضیح هر رابط کاربری خواهیم پرداخت.

 

آشنایی با رابط های کاربری دامنه های IR. در رجیسترار نیک

رابط های کاربری مختلف دامنه های ملی

کانتکت های مختلف شناسه کاربری های نیک به دسته های زیر تقسیم می شوند. در ادامه به صورت تفکیک شده توضیح خواهیم داد که هر رابط کاربری چه استفاده ای در مدیریت دامنه های ملی خواهد داشت:

 

رابط کاربری صاحب امتیاز

رابط کاربری صاحب امتیاز دامنه های IR، بالاترین سطح دسترسی به دامنه های ملی خواهد بود که دسترسی مدیریتی کامل به دامنه های IR را خواهد داشت. اطلاعات مالک و صاحب دامنه در این رابطه قرار خواهد گرفت و به صورت کلی به عنوان صاحب و مسئول دامنه خواهد بود. بسیار بسیار بسیار مهم است که نام دامنه ای که انتخاب میکنید، با نام و مشخصات مالک آن دامنه یا کسب و کار به ثبت رسد. بسیاری از دعاوی حقوقی این حوزه در ارتباط با عدم ثبت دامنه به نام مالک دامنه کسب و کار ایجاد می شود و باعث اختلاف های بعدی خواهد شد.

از نکات مهم دیگر در انتخاب رابط کاربری صاحب امتیاز این است که در صورت تمایل به تغییر مشخصات صاحب امتیاز دامنه، لازم است مراحل انتقال دامنه IR را برای آن انجام دهید که از جانب ایرنیک با دریافت هزینه امکان پذیر خواهد بود. همچنین ممکن است ایرنیک در روند انتقال دامنه نیز ورود کند و در روند آن تاثیرگذار باشد. در نتیجه توصیه می کنیم از ابتدا نسبت به ثبت دامنه با مشخصات شخص مالک دامنه اقدام نمایید.

صاحب امتیاز این قدرت را خواهد داشت تا تمامی رابط های دیگر دامنه را در دوره فعال بودن دامنه تغییر دهد.

 

رابط کاربری رابط اداری

رابط اداری دامنه در کل برای ایجاد دسترسی به مکاتبات اداری دامنه ایجاد شده است. در نتیجه باید اطلاعات فردی برای این بخش در نظر گرفته شود که امکان دریافت و بررسی ایمیل ها و تماس های مرتبط با دامنه از جانب رجیسترار و جاهای دیگر را داشته باشد. در نظر داشته باشید که معمولا در اکثر رجیسترارها مکاتبات علاوه بر رابط اداری به صاحب امتیاز دامنه نیز انجام خواهد شد.

 

رابط کاربری رابط فنی

این سطح دارای دسترسی لازم جهت انجام امور فنی مربوط به دامنه، مانند تغییر DNS یا موارد مرتبط نیز می‌باشد. در نظر بایستی این رابط را با مشخصات فردی ایجاد کنید که اطلاعات فنی مناسبی از ثبت دامنه، تنظیم نیم سرور و اطلاعات مرتبط با هاست داشته باشد.

 

رابط کاربری رابط مالی

کلیه امور مالی دامنه از جمله، تمدید، پرداخت‌ها و … از این طریق، قابل انجام هستند. در نتیجه فردی که این دسترسی را داشته باشد می توانید مدیریت مالی دامنه را انجام دهد. دسترسی به بقیه موارد نخواهد داشت.

 

معمولا تمامی رابط های معرفی شده در بالا با یک رابط کاربری (که همان صاحب امتیاز است) تنظیم می شود که امری بسیار طبیعی است اما با در نظر گرفتن دسترسی های مختلف به دامنه این امکان برای مالکان کسب و کار ها ایجاد شده است تا بتوانند هر موضوع را به یک فرد منتقل کنند.

 

در صورتی که قصد ثبت دامنه جدیدی دارید، کافی است از خدمات ثبت و خرید دامنه IRPOWER استفاده کنید.

 

۱.۷/۵ - (۲۵۰ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)