در این مقاله آموزشی قصد داریم قابلیت فشرده سازی Gzip (یا Gzip compression) را بررسی کرده و قابلیت ها و نحوه استفاده از آن همچنین نحوه فعال سازی Gzip در کنترل پنل محبوب سی پنل را بطور مختصر توضیح دهیم.

فشرده سازی اطلاعات به وب سرور اجازه می دهد فایل ها با حجم کمتری به سمت مرورگر ارسال شوند و در نتیجه وب سایت با سرعت بیشتری بارگزاری شود. فشرده سازی فایل های HTML و CSS توسط Gzip معمولا بین ۶۰  تا ۸۰ درصد از حجم اطلاعات ارسالی به مرورگر را کاهش می دهد.

در صورتیکه فشرده سازی Gzip (یا Gzip compression) در سرور فعال شود، وب سرور اطلاعات را در قالب یک فایل فشرده به مرورگر ارسال می کند. بیشتر مرورگر های پیشرفته امروزه توانایی شناسایی، دریافت و پردازش این فایل فشرده را دارند.

فعال سازی Gzip

 فعال سازی Gzip در کنترل پنل سی پنل

برای فعال کردن قابلیت Gzip در cPanel لازم است مراحل زیر را به ترتیب دنبال نمایید:

در ابتدا با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور هاست خود به کنترل پنل سی پنل لاگین نمایید (نحوه ورود به هاست cPanel) سپس در قسمت Software گزینه‌ی Optimize Website را انتخاب کنید.

 

بهینه سازی سایت در سی پنل

 

پس از ورود به صفحه Optimize Website همانطور که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید، دو گزینه Compress All Content و Compress the specified MIME types و یک فضای متنی جهت مشخص کردن MIME Types های انتخابی وجود دارد، در این بخش با توجه به نیاز خود میتوانید گزینه مد نظر را انتخاب نموده و بر روی گزینه Update Settings کلیک کنید تا فشرده سازی محتویات سایت انجام شود.

با انتخاب گزینه Compress All Content، فشرده سازی بر روی تمامی فایل های موجود در هاست سی پنل شما انجام می شود و همچنین با انتخاب گزینه Compress the specified MIME types فایل هایی که MIME های آنها را در قسمت MIME Types مشخص نموده اید فشرده خواهد شد.

 

فعال سازی Gzip در سی پنل

فعال سازی Gzip با استفاده از فایل htaccess.

یکی دیگر از روش های فعال سازی Gzip، استفاده از فایل htaccess در دایرکتوری ریشه هاست سی پنل میباشد. در ابتدا لازم است پاسخ این سوال که فایل htaccess چیست ؟ کاربرد های فایل htaccess چه میباشد را بندانیم.

به طور کلی htaccess. یا Hypertext Access یک فایل متنی ساده می‌باشد که در بعضی از وب‌سرورها از جمله وب سرور Apache وجود دارد. وظیفه اصلی این فایل کنترل نحوه نمایش صفحات وب میباشد، تمامی کدها و پیکربندی‌های تعریف شده‌ی موجود در این فایل بر روی دایرکتوری مذکور و نیز دایرکتوری‌های زیر مجموعه آن اجرا خواهد شد.

در ادامه لازم است با مطالعه راهنمای نحوه دسترسی به فایل htaccess در سی پنل اقدام به ویرایش این فایل نمایید و کد های زیر را به انتهای فایل htaccess موجود در دایرکتوری ریشه اضافه نمایید.

لازم است همواره پیش از تغییر در فایل htaccess. همیشه یک کپی از آن تهیه کنید.

mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
تبریک، به همین سادگی قابلیت Gzip بر روی اکانت شما فعال شد! آیا افزایش سرعت بارگذاری وب سایت را احساس می کنید؟
۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)


  1. مسعود
    مسعود
    اسفند ۲۲, ۱۴۰۲ در ۱:۱۸ ق٫ظ

    تشکر خوب بود کمی سرعت را بالا برد ولی فکر کنم از افزونه هم استفاده کنیم بد نیست

    پاسخ