روز جهانی اینترنت امن تر

۸ فوریه به روز جهانی اینترنت امن تر نام گذاری شده است به همین مناسبت ما در این مقاله عواملی را که باعث می شود امنیت کاربران در اینترنت بیشتر شود بررسی می کنیم که با یکی از اصلی ترین عامل آن یکی گواهینامه SSL آشنا خواهیم شد.

اینترنت یکی از بهترین متاورس های دنیا در سال ۱۹۹۰ بود که رفته رفته با توجه همه گیری، مباحثی همچون امنیت کاربران به وسط آمد تا ابعاد جدیدی به این تکنولوژی اضافه گردد. پروتکل یا قوانین که همیشه در حال ارتقاء و بروزرسانی است، پروتکلی به نام HTTPS جهت امنیت کاربران اضافه نمود.

 

اس اس ال چیست؟

پروتکل HTTPS مخفف Hypertext Transfer Protocol Secure است و موازی با پروتکل HTTP قرار دارد با این تفاوت که سطح امنیت آن به مراتب از پروتکل HTTP بیشتر است که با رمزنگاری (Encryption) اطلاعات، باعث امن شدن ارتباط و انتقال اطلاعات بین کاربر و سرور سایت مورد نظر خواهد شد. اطلاعات و دسترسی های مهمی به صورت روزانه در بستر اینترنت مانند اینترنت بانک، ایمیل ها و … در حال استفاده است که در صورت عدم وجود پروتکل HTTPS هر شخصی که در میان کاربر و سرور سایت باشد میتواند به سادگی تمامی اطلاعات وارد شده را به دست آورد. به کمک اس اس ال این اطلاعات امن تر می شود و احتمال شنود آن توسط نفر سوم کاهش می یابد.

HTTPS با استفاده از SSL یا Secure Sockets Layer پیاده سازی می شود که یک لایه امنیتی روی وب سایت شما فعال میگردد.

 

چرا سایتمان باید گواهینامه SSL داشته باشد؟

گواهینامه SSL در واقع به طور خودکار پروتکل HTTPS و پورت ۴۴۳ را فعال می نماید. الگوریتم های خاصی در نحوه رمزنگاری (Encryption) اطلاعات روی پروتکل HTTPS  وجود دارد که حتی در صورت دسترسی بدافزارها و ویروس ها همچنان اطلاعات به صورت ناخوانا و غیرقابل استفاده خواهد بود. اینترنت پس از به وجود آمدن این پروتکل به جایی بسیار امن تر تبدیل شده است و کانال امنی بین کاربر و وب سایت به وجود می آورد تا خیال کاربران در خصوص عملکرد و اطلاعات راحت باشد و اعتماد سازی در خصوص وب سایت شما انجام شود.

 

تفاوت گواهینامه SSL رایگان با تجاری چیست ؟

در حال حاضر گواهینامه SSL در دو نوع رایگان و تجاری وجود دارد که در ابتدا به توضیح گواهینامه  SSL رایگان می‌پردازیم.

این نوع گواهی که اکثرا توسط شرکت Let’s Encrypt ارائه می‌گردد، از سطح اعتبار پایین تر به نسبت گواهینامه تجاری برخودار است و فقط برای ۹۰ روز یا سه ماه قابل استفاده است و می بایست هر سه ماه یکبار تمدید گردد. نکته ای که بسیار مهم است بحث گارانتی مالی است که قطعا گواهینامه SSL رایگان هیچگونه تعهدی در این خصوص، برعکس گواهی های تجاری ندارد و نخواهد داشت.

یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران گلایه دارند نصب و فعال‌سازی مجدد هر سه ماه گواهی رایگان می باشد که اغلب با مشکل مواجه شده اند و هیچ کاری جز صبر و تحمل وجود ندارد. لازم به ذکر است در صورتی که مایل به استفاده از نماد اعتماد (Enamad) دو ستاره یا استفاده از لینک های وب سایت خود در اینستاگرام و یا … باشید، این نوع گواهینامه های رایگان مورد تایید و قابل استفاده نمی باشد، در حالی که فقط گواهینامه تجاری توسط اینماد، اینستاگرام و … مورد پذیرش می باشد.

 

گواهینامه SSL تجاری

حال به سراغ گواهی SSL تجاری می رویم. این گواهی که غیر از امنیت، باعث ایجاد اعتماد و اعتبار برای وب سایت شما نیز می‌شود. گواهینامه‌های تجاری SSL به صورت سالانه و با گارانتی معتبر می باشند که مراجع صدور بسیار معتبر نظیر Sectigo و Certum که هر یک به عنوان بزرگترین مرجع صدور گواهینامه های تجاری در جهان شناخته شده اند، ارائه می‌شوند.

از نکات بسیار مهم این نوع گواهی‌ها، گارانتی مالی بوده که از مرحله درخواست تا نصب و فعالسازی، کمترین خطا و مشکلات را برای دامنه شما دارد. آخرین ویژگی مهم این نوع گواهی این است که توسط ۹۹ درصد مرورگر ها به طور کامل پشتیبانی شده و به مدت یکسال بر روی دامنه شما فعال خواهد شد.

حال با توجه به توضیحات فوق بهترین و منطقی ترین اقدام شما به عنوان مالک یا طراح سایت استفاده از گواهی SSL تجاری است.

 

رسوایی اخیر شرکت Let’s Encrypt در صدور گواهی رایگان

همانطور که گفته شده شرکت Let’s Encrypt که گواهی SSL رایگان ارائه می کند، چند وقت اخیر یکی از CA یا root Certificate های خود را از دست خواهد داد که در این میان گواهی ۲ میلیون سایت را با مشکل مواجه کرد و امنیت کاربران این وب سایت را به خطر انداخت. متاسفانه گواهینامه SSL رایگان این مشکلات را به همراه دارد.

منبع: TheRegister

 

 

سرویس میزبانی وب و گواهی SSL، دو رکن اصلی وب سایت شما

شرکت IRPOWER از همان ابتدا روی تمامی سرویس های میزبانی جهت امنیت اولیه کاربران و طراحان سایت گواهی رایگان SSL ارائه نموده است تا حداقل کیفیت در خصوص امنیت کاربران سرویس میزبانی ارائه گردد اما همانطور که کیفیت سرویس میزبانی مهم است، قطعا امنیت و اطلاعات نیز مهم می باشد که همانطور که گفته شد گواهی SSL رایگان توصیه نمی‌گردد.

همچنین شرکت IRPOWER گواهی های مختلفی جهت هماهنگی بیشتر با پسوند ملی ایران یا IR و پسوندهای بین المللی همچون COM ارائه می نماید تا در صورت نیاز شرایطی همچون استفاده از گارانتی مالی و پشتیبانی برای مشتریان قابل ارائه باشد.

همچنین گواهی SSL در انواع مختلفی ارائه می گردد که یکی از مهمترین و پرکاربردترین آن ها DV یا Domain Validated و WildCard DV می باشد، که در واقع این نوع گواهی از طریق احراز نام دامنه تایید و صادر میگردد. تفاوت گواهی DV یا Domain Validated با Wildcard DV در این موضوع می باشد که گواهی DV فقط روی یک دامنه صادر و فعالسازی میگردد و شامل زیردامنه ها نمی شود اما گواهی Wildcard روی تمامی دامنه و زیر دامنه ها فعالسازی میگردد.

برای دامنه های ملی یا IR در حال حاضر گواهی SSL تجاری از شرکت معتبر Certum در لینک زیر ارائه میگردد:

خرید گواهی SSL تجاری Certum ویژه دامنه های ملی

همچنین برای دامنه های بین المللی همچون COM ، NET و … گواهی تجاری شرکت آمریکایی Sectigo در لینک زیر ارائه میگردد:

خرید گواهی SSL تجاری Sectigo ویژه دامنه های بین المللی (تک دامنه یا DV)

خرید گواهی SSL تجاری Sectigo ویژه دامنه های بین المللی (Wilcard شامل دامنه و زیر دامنه ها)

 

چگونه با انتخاب یک پسورد قوی و دسترسی مناسب همچون فایروال، اینترنتی امن تر داشته باشیم؟

همانطور که می دانید این روزها هکرها بسیار هوشمندانه و قوی تر شده اند و می توانند به راحتی در عرض چند ثانیه اطلاعات شما را بدزدند و عواقب جبران ناپذیری را برای شما به وجود آورند. پسورد مناسب و قوی همیشه یکی از مهمترین دغدغه های یک کاربر یا مدیر وب سایت باید باشد چرا که یک وب سایت نا امن هم برای کاربر و هم برای مدیر وب‌سایت مشکل ساز خواهد شد. پسورد قوی ، پسوردی است که طول حداقل بیش از ۸ کاراکتر و ترکیب حروف بزرگ و کوچک انگلیسی و علائم باشد و در این خصوص هیچ کوتاهی نکنید. همانطور که پسورد قوی یک لایه امنیتی به شما اضافه می نماید، دسترسی مناسب و استفاده از فایروال تعیین شده نیز به شما در این خصوص بسیار کمک خواهد نمود و امنیت شما را تضمین خواهد کرد.

 

نقش یک هاست ایمن در امنیت بهتر اینترنت چیست؟

تمامی خدماتی که در طول روز استفاده می کنیم؛ از کوچکترین خدمات اینترنتی تا خدمات بانکی، همگی بر بستر یک هاست یا سرویس میزبانی تعبیه شده است که اگر هرگونه رخنه و باگ امنیتی در آن وجود داشته باشد، همچون این است که شما درب اصلی منزل خود را قفل نموده اید ولی در پشتی منزل را باز و رها گذاشته‌اید. در دنیای امروز همه جوانب وب سایت شما از گواهی SSL، پسورد قوی، دسترسی مناسب کاربران، هاست ایمن باید رعایت شود تا اعتمادسازی کاربر به شما جهت استفاده از خدمات شما یا خرید اینترنتی به وجود آید. لذا هاست ایمن یک قسمت عمده و مهم از امنیت شما را تشکیل می نماید.

 

با عدم استفاده از نسخه های کرک یا نال شده از امنیت بیشتری در سطح اینترنت برخوردار خواهیم شد.

خیلی از کاربران خصوصا کاربران ایرانی متاسفانه عادت به استفاده از نرم افزار/قالب/ اسکریپت/ افزونه های کرک (نال) شده دارند که استفاده از هر کدام از این موارد، همچون بمب ساعتی است که هر لحظه ممکن است امنیت وب سایت شما را دگرگون کند. کسانی که اقدام به کرک (نال) کردن این موارد می نمایند ساعت ها هزینه و وقت خود را صرف این کار می نمایند تا در عوض، مقاصد پلید و خسمانه خود را در وب سایت های قربانی به صورت خاموش یا آشکارا اجرایی کنند و اعتماد کاربران شما را یک شبه نابود کنند.

 

پس با رعایت تمام نکات گفته شده در این مطلب اینترنت امن تری را برای خود رقم بزنید. IRPOWER برای تامین امنیت شما در اینترنت تمام تلاش خود را به کار بسته است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)