آیا می دانید محبوب ترین پسوندهای دامنه چیست!

top-level-domain

پسوند دامنه مانند .ir یا .com نه تنها بخشی ضروری از URL است بلکه هم اکنون بخشی از نام تجاری شما هم می‌شوند. شرکت ها برای تأمین دامنه مناسب برای وب سایت های خود اهمیت زیادی قائل می شوند ، در دنیای آنلاین ، برند سازی و حضور آنلاین اغلب از هم جدا نیستند. افرادی که در اینترنت گشت و گذار می کنند ناخودآگاه موارد خاصی را با پسوند دامنه خاصی مرتبط می دانند. این یکی از دلایل محبوبیت برخی از پسوند های دامنه نسبت به سایر موارد است. بیایید نگاهی به محبوب ترین پسوندهای دامنه موجود بیندازیم.

 

پسوند دامنه چیست؟

آدرس های وب بر اساس یک طرح ثابت ساخته میشود. یک URL به صورت سلسله مراتبی ساخته می شود. ابتدا ، زیر دامنه را در انتهای سمت چپ پیدا خواهید کرد که در بیشتر موارد www است، اما همچنین می تواند حاوی کلمه “وبلاگ” یا نسخه های زبان خاص (fa یا en) باشد. به دنبال آن یک نام دامنه نیز انتخاب می شود. و در نهایت ادرس توسط یک پسوند دامنه کامل می شود.

اجزای یک URL

اجزای یک URL

به صورت کلی دامنه های سطح بالا (TLD) به دو دسته تقسیم میشوند که به آنهایی که مانند .ir برای ایران به یک کشور خاص اشاره می نماید ccTLD گفته میشود و آنهایی که عمومی هستند، مانند .org به عنوان gTLD شناخته میشود. TLD ها (در بیشتر موارد) توسط ICANN یا IANA در سطح بین المللی مدیریت می شوند. اگرچه اکنون پسوندهای دامنه مختلف زیادی وجود دارد و دامنه های سطح بالا به طور مداوم در حال ایجاد است برخی از TLD ها از محبوبیت بیشتری نسبت به بقیه برخوردار هستند. این امر منجر به تجارت پر رونق دامنه شده است، تا جایی که دامنه ها می توانند با قیمت های بالا به فروش برسند.

 

محبوب ترین پسوند دامنه های 2021

یکی از قدیمی ترین دامنه ها در جهان با بیش از 30 سال سابقه پسوند محبوب .com می باشد. در ابتدا به عنوان مخفف «commerce» در نظر گرفته می شد و فقط برای شرکت ها برنامه ریزی شده بود. اما بعدا عمومیت پیدا کرد و برای هر نوع وب‌سایتی انتخاب می‌شود. جدول زیر توزیع پسوندهای مختلف را نشان می‌دهد.

 

most-popular-domain

 

مهم نیست که به کدام آمار نگاه می کنید ، بیش از نیمی از آدرس های اینترنتی دارای پسوند .com هستند. همچنین دو دامنه عمومی سطح بالا .net و .org در رتبه بعدی در بالای جدول قرار دارند. مانند .com ، آنها از سال 1985 وجود داشته اند. همانطور که در جدول فوق مشخص است دامنه .ir که مختص کشور ایران است در رتبه ۵ قرار دارد.

در میان دامنه های سطح بالا کشوری ، کشورهای پرجمعیت مانند روسیه و هند و سایر کشورها با سطح دیجیتال سازی بالا مانند انگلستان و آلمان در رتبه های برتر قرار دارند.حق استفاده از پسوند دامنه .uk کمی پیچیده است. اکثر مردم می دانند که .co.uk یک دامنه معمول برای وب سایت های انگلستان است ، اما در ژوئن 2014 ، نسخه کوتاه تر آن یعنی uk. معرفی گردید. استفاده از این پسوند دامنه مختص وب سایت هایی بود که قبلاً دارای پسوند .co.uk یا .gov.uk بودند. این امر برای جلوگیری از سو استفاده سایبری و ربایش URL بود، اما محدودیت زمانی برای این رزروها وجود داشت و مشاغل مجبور شدند فعالانه دامنه .uk را تقاضا نمایند. البته این رزرو در سال 2019 منقضی شده است و برای ثبت پسوند دامنه .uk نیاز به آدرس انگلستان است.

most-popular-domain

 


پسوندهای دامنه محبوب دیگر

در مورد محبوب ترین پسوندهای دامنه مانند .com یا .org ، مدتهاست که پرطرفدارترین آدرسهای اینترنت گرفته شده است و یا فقط با مبالغ هنگفت قابل مطالبه است. اگر ناراحت هستید که نمی توانید از دامنه خاصی استفاده نمایید ، به جای آن به دنبال پسوندهای دامنه جدیدتر باشید.

جدیدترین دامنه های برتر

برای گسترس فعالیت های این حوزه و رفع مشکلی که در بالا گفته شد ، TLD های عمومی جدید (ngTLD) هر چند وقت یک بار منتشر می شوند. اگرچه این پسوندهای دامنه جدید هنوز به اندازه TLD های سنتی معروف نشده اند ، اما فرصت های بسیار مناسبی برای داشتن یک دامنه مناسب فراهم میکنند.

آمار مربوط به جدیدترین دامنه های محبوب که توسط Verisign منتشر شده است.

 

most-top-domain

 

پسوند دامنه .icu مخفف «I see you» در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده و تبدیل به یک TLD محبوب شده است. دلیل این امر ، علاوه بر معنای مخفف دوستانه جهت بازاریابی، این است که قیمت های این ngTLD کاهش یافته است. همچنین ، بخشی از پسوندهای دامنه جدید TLD های جغرافیایی هستند ، اما ، به ccTLD ها تعلق ندارند ، زیرا به طور متفاوتی اداره می شوند.

در این مطلب محبوب ترین پسوندهای دامنه را مرور کردیم. شما کدام پسوند دامنه را برای وب‌سایت خود انتخاب میکنید؟ در بخش نظرات به ما اطلاع دهید.

 

همچنین چنانچه مایلید یک وبسایت برای خود داشته باشید اولین قدم ثبت دامنه است ، ما امکان ثبت چند ده دامنه را برای شما فراهم کرده ایم ، همین امروز برای ثبت دامنه ملی و یا بین المللی اقدام کنید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)