آشنایی با دامنه و انواع آن

دامنه یکی از مولفه‌های اصلی برای راه‌اندازی وب سایت است و جهت خریداری دامنه‌ها می‌بایست سالیانه مبلغی را به عنوان اجاره دامنه به مراکز ثبت کننده دامنه، پرداخت نمود. دامنه‌ها دارای پسوندهای مختلفی هستند که در سه دسته کلی پسوندهای عمومی، پسوندهای اختصاصی و پسوندهای ملی دسته بندی می‌شوند.

 

پسوندهای عمومی رایجترین و قدیمی‌ترین پسوندها می‌باشند که جهت ثبت و استفاده عموم کاربرد دارد مانند پسوندهای com و net. پسوندهای اختصاصی دارای محدودیت‌ها و قوانین خاصی جهت ثبت هستند و معمولا مربوط به فعالیات‌های خاصی میشوند مانند edu و gov. پسوندهای ملی نیز که کد اختصاری آن کشور است و معمولا جهت ثبت ساکنان یا اتباع آن کشور قابل ثبت است مانند پسوند ir و co.

 

آشنایی با ایرنیک و دامنه .ir

ایرنیک (پژوهشگاه دانش‌های بنیادی) مسئول ثبت پسوند دامنه اینترنتی کشور ایران (پسوند ‎.ir‏) است. پژوهشگاه دانش‌های بنیادی پژوهشگاهی است که در سال ۱۳۶۷ تأسیس شد. این مرکز قبلاً «مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات» نام داشت. در مهرماه ۱۳۷۳، مؤسسه آیکن پذیرش دامنه .ir را به عنوان یک دامنه مرتبه اول اعلام کرد و به سبب هزینه مناسب طی سال‌های گذشته ثبت و تمدید این پسوند از محبوبیت خوبی برخوردار شده است.

ایرنیک

پژوهشگاه دانش های بنیادی

افزایش قیمت پسوند دامنه‌های ملی نقطه آی‌آر

آخر تغییرات قیمت ایرنیک به بیش از ۱۰ سال پیش بر میگردد، طی سالیانه طولانی و با وجود افزایش هزینه‌ها، هزینه خدمات دامنه در ایرنیک ثابت باقی مانده بود که طی نامه رسمی ایرنیک به شماره ۱۴۰۰/د/۳۶۰ مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ افزایش چند برابری هزینه‌ها را از خرداد ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد.

به سبب این تغییر نیاز است تا نمایندگان رسمی ایرنیک جهت ارائه خدمات ثبت و تمدید دامنه .ir از ابتدای خرداد ماه نسبت به افزایش قیمت اقدام کنند. با توجه به این موضوع توصیه میگردد که قبل از خردادماه نسبت به خرید و تمدید دامنه‌های ملی اقدام گردد.

چرخه عمر دامنه .ir

لازم به توضیح است که هر دامنه .ir حداکثر می‌تواند ۶ سال اعتبار داشته باشد، از این رو نسبت به زمان باقی مانده تا تاریخ انقضا می‌توانید مطابق شیوه تمدید دامنه نسبت به تمدید دامنه اقدام نمایید.

چرخه عمر دامنه .ir

چرخه عمر دامنه .ir

در صورتی که یک دامنه تا ۳۰ روز بعد از تاریخ انقضا تمدید نشود در وضعیت قفل قرار میگیرد و تا ‏۳۰ روز برای صاحب‌امتیاز فعلی دامنه جهت تمدید محفوظ خواهد ماند. در این وضعیت جهت تمدید دامنه نیاز است تا جریمه آزاد کردن دامنه (Unlock)‏ پرداخت گردد. در صورتی که در وضعیت قفل نیز دامنه تمدید نشود، دامنه مورد نظر آزاد شده و جهت ثبت مجدد عموم در دسترس قرار می‌گیرد.

 

۵/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)