۲۹ اکتبر روز جهانی اینترنت!

۲۹ اکتبر، روز جهانی اینترنت، بزرگترین سیستمی که تاکنون به دست انسان طراحی شده، نامگذاری شده است. امروزه آنچنان زندگی ما با اینترنت عجین شده است که کمتر ممکن است به هر لحظه به آن فکر کنیم، شبیه اکسیژن که دائما در حال استفاده از آن هستیم و تنها زمانی آن را احساس می کنیم که قطعی یا سرعت پایین آن به ما احساس خفگی دهد! این دستاورد آنچنان در زندگی ما تاثیرگذار باشد که کمتر کسی می تواند نقش اینترنت را در تجارت، آموزش (خصوصا در شرایط کرونا!)، ارتباطات و غیره را بتواند انکار کند! همواره یکی از آرزوهای بشریت این بوده است که بتواند در یک چشم بهم زدن خودش را در مکان‌های مختلف تصور کند که تمامی این موارد از طریق اینترنت مهیا شده است و میتوان تنها با چند کلیک به اطلاعات موجود در سراسر جهان دست یافت. به مناسبت این اختراع بزرگ و اهمیت آن در زندگی امروزه ما، لازم دیدیم تا به مناسبت روز جهانی اینترنت مقاله ای در خصوص پیدایش و تاریخچه اینترنت و ارتباط آن با حوزه میزبانی وب و دامنه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 

 

تاریخچه پیدایش اینترنت!

آغاز پیدایش اینترنت را میتوان به دهه ۱۹۶۰ میلادی نسبت دارد که در آن زمان، دولت آمریکا طرحی به نام آرپا برای مرتبط ساختن رایانه‌های سازمانی بزرگ به یکدیگر در دست اجرا داشت. در ادامه آن در دهه ۶۰ سیستم هایی بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک سازمان را از طریق شبکه مختص همان سازمان فراهم می‌کردند. به طوریکه کامپیوترهای موجود در بخش‌ها یا طبقات مختلف می‌توانستند با یکدیگر تبادل اطلاعات کرده و امکان ارسال نامه بین بخش‌های مختلف سازمان را فراهم می‌کردند که اکنون به این سیستم ارسال نامه پست الکترونیک می‌گویند. اما برای اتصال و ارتباط دادن این شبکه‌های پراکنده که هر کدام به روش خودشان کار می‌کردند استاندارهای جدیدی توسط کارشناسان وضع شد.

در سال ۱۹۶۱ در ۲ ایالت، ۴ کامپیوتر توانستند به راحتی ارتباط برقرار کنند. در این حین نام آرپا، به آرپانت تغییر یافت. تا پایان سال ۱۹۷۹ میلادی، پانزده مکان مختلف به آرپانت متصل شده بودند که نشانه بسیار خوبی برای رشد این تکنولوژی بود. کلمه اینترنت نیز در دسامبر سال ۱۹۷۴ آغاز شد و همه برای توصیف شبکه جهانی از این کلمه استفاده کردند.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی پروتکل‌های جدیدتری توسط رابرت کان (Robert E. Kahn) و وینت سرف (Vint Cerf) تعریف شد و بر روی بسیاری از سیستم عامل تست شد. تا اینکه در سال ۱۹۸۳ اولین شبکه برپایه بسته پروتکل اینترنت (TCP/IP) با جایگزین شدن پروتکل های قدیمی NCP آرپا، شروع به کار کرد.

در سال ۱۹۹۱ یک برنامه‌نویس سوئدی به‌ نام تیم برنرز لی، وب جهان‌گستر (www) را در سال ۱۹۸۹ اختراع کرد و سازمان اروپایی پژوهش درباره ذرات این پروژه را به اطلاع همگان رساند.

موزایک (Mosaic) اولین مرورگری بود که «وب‌گردی» را رواج داد. رابط کاربری گرافیکی موزایککه در سال ۱۹۹۳ راه‌اندازی شد، امکان جست‌وجو در صفحات وب چندرسانه‌ای را برای کاربران ​​فراهم می‌کند. کمی بعد، توسعه‌دهندگان موزاییک، نت‌اسکیپ نویگیتور (Netscape Navigator) را در سال ۱۹۹۴ راه‌اندازی کردند و ویژگی‌هایی را که امروزه مانند HTTP cookies و JavaScript استفاده می‌شوند، پیشنهاد کردند.

از آن زمان تاکنون اینترنت از بسیاری لحاظ تغییر پیدا کرده است. اینترنت هم اکنون دارای پروتکل‌های ارتباطی گوناگون است، که بوسیله آنها نوع تبادل اطلاعات در سطح شبکه اینترنت تعیین می‌شود.

 

برخی حقایق درباره اینترنت در زیر آمده است:

  • بین ۱۶ تا ۲۰ درصد از جستجوها در طول روز درخواستی جدید محسوب می‌شوند که تاکنون پرسیده نشده بودند.
  • در جهان بیش از ۳.۶ میلیارد اکانت ایمیل وجود دارد. روزانه ۲۹۴ میلیارد ایمیل ارسال می‌شود. ۹۰ درصد از ایمیل های ارسالی در روز اسپم هستند!
  • روزانه در حدود ۱۰۰ هزار ثبت دامین اینترنتی (Domain) جدید انجام می‌شود.
  • هر روز ۳۰ هزار وب سایت هک می‌شود.

 

اینترنت و میزبانی وب!

برای اینکه بازدیدکنندگان وب‌سایت ها امکان دسترسی به اطلاعات و فایل‌ها را در دنیای اینترنت داشته باشند، نیاز به قرارگیری این فایلها بر روی رایانه‌ای که در شبکه اینترنت به عنوان یک هاست (Host) شناخته شده است، می‌باشد. آن رایانه را سرویس دهنده یا سرور (Server) می‌نامند. سرورهای که به صورت مداوم (۲۴ ساعته ۷ روز هفته) مانند سرور مجازی ایران
در محل هایی به نام دیتاسنتر به شبکه جهانی اینترنت متصل هستند، منابع مورد نیاز برای نگهداری و ارایه اطلاعات وب سایت ها که هر روز در حال دیدن آنها هستید به بازدید کنندگان و مالک وب سایت ها ارایه می کند. به این خدمات میزبانی وبهاست (Web Hosting) می گویند که بایستی ویژگی های زیر را دارا باشند:

  • اتصال دائم و با سرعت مناسبت به اینترنت.
  • از نظر پردازشی به اندازه کافی قدرتمند بوده تا امکان پاسخگویی به درخواست مراجعه کنندگان را داشته باشد.
  • نرم‌افزارهای لازم برای اجرای انواع فایلها از لحاظ نوع برنامه نویسی را داشته باشد.

هر رایانه در اینترنت می‌تواند یک سرور مانند سرور مجازی اورپا باشد، اما با توجه به بالا بودن هزینه‌های قطعات سخت افزاری نیرومند، نیروی پشتیبانی و … راه اندازی یک میزبان‌وب برای هر وب‌سایت به صرفه نیست لذا شرکتهایی مانند IRPOWER این مسئولیت را پذیرفته و با فراهم آوردن لوازم کار در سطح وسیع بخشی از فضای دیسک سخت سرورهای خود را به صورت اجاره‌ای در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. به این شرکتهای ارائه کننده‌ی خدمات میزبانی‌وب در اصطلاح شرکت هاستینگ (Web-Hosting Company) می‌گویند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)