phpMyAdmin چیست ؟

 

 

در این مقاله آموزشی قصد داریم نحوه دسترسی به phpMyAdmin را در کنترل پنل دایرکت ادمین بررسی نماییم، اما قبل از آن لازم است به طور مختصر با این ابزار محبوب مدیریت پایگاه داده و ویژگی های ان آشنا شویم .

به نقل از ویکی پدیا : پی‌اچ‌پی‌مای‌ادمین (phpMyAdmin)  یک ابزار آزاد و متن‌باز است که به زبان پی‌اچ‌پی و با هدف مدیریت پایگاه داده مای‌اس‌کیوال بامرورگر وب ایجاد شده‌است. پی‌اچ‌پی‌مای‌ادمین می‌تواند وظایفی مانند ایجاد تغییر یا حذف پایگاه داده، جداول، فیلدها یا ردیف‌ها، اجرای عبارتاس‌کیوال یا مدیریت کاربران و دسترسی‌ها را انجام دهد.

 

نرم‌افزار phpMyAdmin در حال حاضر به ۶۴ زبان مختلف در دسترس است که توسط پروژه پی‌اچ‌پی‌مای‌ادمین نگهداری می‌شود.

 

ویژگی ها و قابلیت های کلیدی phpMyAdmin :

 1. دارای رابط کاربری تحت وب
 2. امکان مدیریت چندین سرور مانند سرور مجازی ایران و ….
 3. امکان ورود اطلاعات از CSV و SQL
 4. امکان ایجاد و مدیریت پایگاه داده MySQL
 5. امکان ایجاد و مدیریت پایگاه داده MariaDB
 6. قابلیت ایجاد، ویرایش و حذف مستقیم پایگاه داده
 7. قابلیت ایجاد گرافیک‌های پی‌دی‌اف از طرح‌های پایگاه داده
 8. قابلیت جستجو در سطح کل دیتابیس و یا یک زیرمجموعه از آن

 

نحوه دسترسی به phpMyAdmin در دایرکت ادمین

phpMyAdmin ابزاری در کنترل پنل دایرکت ادمین است که به شما اجازه دسترسی به دیتابیس های ساخته شده در دایرکت ادمین را میدهد و به وسیله آن می توانید جداول داخل دیتابیس ها را ببینید و دیتابیس خود را به صورت کامل مدیریت نمایید. جهت دسترسی به phpMyAdmin در دایرکت ادمین از چندین روش میتوان استفاده کرد که در ادامه این روش ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

 • روش اول : دسترسی به phpMyAdmin با استفاده از لاگین به کنترل پنل دایرکت ادمین

 

در این روش لازم است ابتدا با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور مربوط به خرید هاست دایرکت ادمین خود، به کنترل پنل دایرکت ادمین لاگین نمایید و سپس از بخش Account Management بر روی گزینه phpMyAdmin کلیک نمایید و با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور مربوط به دیتابیس خود در مرحله بعد وارد محیط phpMyAdmin شوید و به مدیریت پایگاه داده خود بپردازید.

 • روش دوم : دسترسی به phpMyAdmin با استفاده از لینک مستقیم

 

در این روش بر خلاف روش اول نیازی به لاگین کردن به کنترل پنل دایرکت ادمین نمیباشد و شما میتوانید با استفاده از لینک مستقیم زیر و با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور پایگاه داده خود وارد محیط phpMyAdmin شوید و به مدیریت پایگاه داده خود بپردازید.

http://yourhost.com/phpmyadmin

جهت استفاده از لینک مستقیم فوق لازم است ادرس وب سایت خود را با عبارت yourhost.com جایگزین نمایید.

 • روش سوم : دسترسی به phpMyAdmin با استفاده از IP سرور

 

این روش شباهت زیادی با روش دوم (دسترسی به phpMyAdmin با استفاده از لینک مستقیم ) دارد با این تفاوت که لازم است به جای عبارت yourhost.com ادرس IP سرور را مانند لینک زیر وارد نمایید .

http://127.0.0.1/phpmyadmin

جهت استفاده از لینک مستقیم فوق لازم است ادرس IP سرور خود را که هنگام سفارش هاست همراه با مشخصات سرویس برای شما ایمیل شده است را با ایپی ۱۲۷.۰.۰.۱ جایگزین نمایید.

۴.۴/۵ - (۱۶ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا علاوه بر متن نظر، نام و ایمیل خود را نیز وارد کنید. (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)